02 oktober 2025 — 3 minuten

Meer aftrek gemengde kosten Vpb mogelijk vanaf 2026 voor jou

Gemengde Kosten

Beeld van de Belastingdienst

Als je het hebt over gemengde kosten, dan kun je denken aan:

  • eten, drinken en andere consumpties;
  • representatiekosten, zoals recepties, feestjes en entertainment;
  • congressen, seminars, symposia, excursies, studiereizen en dergelijke.

Dit is inclusief reis- en verblijfskosten voor deze categorieën.

Aftrekbeperkingen in de Inkomstenbelasting

Bij deze kosten geldt een aftreklimiet van € 5.700 (voor 2025) op de winst. Als ondernemer in de inkomstenbelasting kun je er ook voor kiezen om niet deze grens van € 5.700 te hanteren, maar in plaats daarvan alle kosten voor 80% af te trekken in plaats van 100%.

Aftrekbeperkingen in de Vennootschapsbelasting

Vennootschappen (zoals een bv) met één of meerdere werknemers passen soortgelijke regels toe voor de aftrek van gemengde kosten in de vennootschapsbelasting. De grens van € 5.700 kan in dergelijke gevallen hoger uitvallen als 0,4% van het totaal belastbare loon van de werknemers boven de € 5.700 ligt. In dat geval zijn deze kosten niet aftrekbaar tot het bedrag van 0,4% van het gezamenlijke belastbare loon.

Ook kan de vennootschap ervoor kiezen om niet de grens van € 5.700 of 0,4% van het gezamenlijk belastbare loon aan te houden, maar alle kosten voor 73,5% af te trekken in plaats van 100%.

Wijzigingen vanaf 2026

In 2026 verandert de berekening van 0,4% van het gezamenlijk belastbare loon van werknemers. Tot en met 2025 valt dit loon onder alle vergoedingen en verstrekkingen die zijn aangewezen in de werkkostenregeling. Echter, vanaf 2026 wordt dit loon beperkt tot het loon waarover daadwerkelijk loonbelasting wordt ingehouden.

Dit vereenvoudigt de berekening van 0,4% van het gezamenlijke belastbare loon. Het kan ook betekenen dat werkgevers met een gezamenlijk belastbaar loon dat de grens van € 5.700 overschrijdt, vanaf 2026 mogelijk meer recht hebben op aftrek van de gemengde kosten.

Let op! Deze wijziging is opgenomen in de Fiscale Verzamelwet 2026. Het wetsvoorstel is op 23 september 2025 aangenomen door de Tweede Kamer, maar wacht nog op goedkeuring van de Eerste Kamer. De wijziging is dus nog niet definitief.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

12 mei 2026 Inkomstenbelasting

Jouw compromis over box 3 blijft behouden

Tijdens een rechtszaak komt een man met de inspecteur overeen dat zijn werkelijk rendement in box 3 € 855 bedraagt. Enkele maanden later oordeelt de Hoge Raad dat bij de vaststelling van het werkelijk rendement geen rekening mag worden gehouden

Lees artikel
12 mei 2026 Invordering

Voorkom aansprakelijkheid: Geldstromen naar privé als bestuurder vermijden

Een bestuurder van een transportbedrijf wordt aansprakelijk gesteld voor bijna € 730.000 aan onbetaalde loonheffing en omzetbelasting. Hij stelt dat hij tijdig melding van betalingsonmacht heeft gedaan. De rechtbank oordeelt echter dat dit niet

Lees artikel
12 mei 2026 Vennootschapsbelasting

Systeem negeert eerdere verrekening: navordering is mogelijk

Een bv ontvangt € 3,5 miljoen dubbel terug na een jarenlange procedure over verliesverrekening. Het systeem van de Belastingdienst 'vergeet' dat de voorlopige teruggaven al eerder waren teruggevorderd. De inspecteur corrigeert de fout via

Lees artikel
12 mei 2026 Arbeidsrecht

Ontdek het nieuwe minimumuurloon van € 14,99 per 1 juli 2026

De bedragen van de Wet minimumloon en minimumvakantiebijslag worden halfjaarlijks gewijzigd. Per 1 juli 2026 bedraagt het minimumuurloon voor iemand van 21 jaar of ouder € 14,99. Minimumjeugdloon Voor mensen die jonger zijn dan 21 jaar, gelden

Lees artikel
07 mei 2026 Formeel recht

Rechter mag altijd recente machtiging vragen, ook bij doorlopende volmacht

Een gemachtigde dient hoger beroep in met een twee jaar oude doorlopende volmacht. Het hof vraagt om een recente machtiging. De gemachtigde weigert dit en wordt vervolgens niet-ontvankelijk verklaard. De Hoge Raad oordeelt dat de bestuursrechter

Lees artikel
07 mei 2026 Omzetbelasting

Doorgeefluik bij fraude: geen aftrek, wel afdracht

Een ambtenaar koopt jarenlang privégoederen op kosten van zijn werkgever. Hij schakelt daarbij een kantoorinrichtingsbedrijf in als doorgeefluik. Dat bedrijf betaalt de leveranciers, factureert door aan de gemeente met een opslag en trekt de

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.