Tarieven en heffingskortingen 2027
De tarieven en heffingskortingen in de inkomstenbelasting zien er als volgt uit. 2027 2026 Tarief schijf 1 36,23% 35,75% Tarief schijf 2 38,16% 37,56% Tarief schijf 3 49,5%
Lees artikel
Wanneer je bij een belastinggeschil naar de rechter gaat, heb je de mogelijkheid om een vergoeding voor je proceskosten aan te vragen. Deze vergoeding wordt doorgaans toegekend als je de zaak wint. De hoogte van deze vergoeding is vastgelegd volgens bepaalde normen en dekt meestal slechts een gedeelte van je totale kosten.
Met ingang van 2024 zijn er beperkingen aan de vergoeding van proceskosten bij WOZ- en bpm-zaken. Dit is ontstaan omdat deze gevallen vaak op een no cure no pay-basis worden behandeld. Dit houdt in dat de proceskostenvergoeding, bij winst, naar de adviseur gaat, waardoor jij als cliënt 'gratis' kunt procederen.
De beperking houdt in dat wanneer je een zaak inhoudelijk wint, je slechts 25% van de standaardvergoeding voor externe advieskosten ontvangt. Wordt de zaak op andere gronden gewonnen, zoals een procedurefout, dan ontvang je slechts 10% van het gebruikelijke bedrag.
De Hoge Raad heeft bepaald dat deze beperking enkel van toepassing is als er op no cure no pay-basis wordt gewerkt, en de proceskostenvergoeding aan de adviseur wordt uitbetaald, waardoor je als procederende partij geen financieel risico loopt. Ook wordt deze beperking alleen toegepast wanneer de toegekende vergoeding de redelijk gemaakte kosten aanzienlijk overstijgt, wat in veel WOZ- en bpm-zaken het geval is.
Let op! Als de hierboven beschreven situatie niet van toepassing is, ligt het op jou als belastingplichtige om dit te bewijzen. In dat geval ontvang je de reguliere proceskostenvergoeding.
In een recent arrest heeft de Hoge Raad een aanvullende uitzonderingssituatie geschetst. In een zaak over de WOZ-waarde van een woning won de eigenaar bij het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden. De gemeente ging vervolgens in beroep bij de Hoge Raad, die opnieuw in het voordeel van de belastingplichtige oordeelde. De Hoge Raad stelde dat de beperking van de kostenvergoeding niet geldt voor proceskosten gemaakt door een belanghebbende in hogere instantie, mits diegene de zaak zelf niet naar die instantie heeft gebracht.
Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.
De tarieven en heffingskortingen in de inkomstenbelasting zien er als volgt uit. 2027 2026 Tarief schijf 1 36,23% 35,75% Tarief schijf 2 38,16% 37,56% Tarief schijf 3 49,5%
Lees artikelSpecifieke zorgkosten De regeling aftrek van uitgaven voor specifieke zorgkosten zal worden afgeschaft per 2028. Er komt geen overgangsrecht voor negatieve persoonsgebonden aftrek die samenhangt met de aftrek van uitgaven voor specifieke zorgkosten.
Lees artikelAfschaffen startersaftrek De startersaftrek is een regeling in de inkomstenbelasting waardoor een ondernemer, die minder dan vijf jaar ondernemer is (starter), onder voorwaarden maximaal drie jaar recht heeft op een extra aftrekpost van maximaal
Lees artikelOnbelaste reiskostenvergoeding naar € 0,25 De gerichte vrijstelling voor reiskosten wordt met terugwerkende kracht tot 1 januari 2026 verhoogd van € 0,23 naar € 0,25. In navolging van deze verhoging worden ook het forfait voor
Lees artikelYoungtimerregeling Het kabinet bouwt de youngtimerregeling geleidelijker af, zodat autobedrijven en ondernemers minder abrupt geraakt worden door stijgende kosten. Deze leeftijdsgrens gaat in 2027 van 16 naar 17 jaar. Per 2028 geldt voor elke auto
Lees artikelTarief sierteelt en ballonvaarten Sierteeltproducten zijn onder meer bloembollen, bloemen, planten en boomkwekerijproducten zoals kerstbomen. Het verlaagde btw-tarief van 9% op deze producten wordt afgeschaft. Vanaf 1 januari 2028 geldt het algemene
Lees artikel