07 mei 2024 — 2 minuten

Kun je brutoloon belastingvrij inruilen voor netto vergoeding?

Cafetariaregeling: ruil brutoloon voor vergoeding

Zonnepanelen

Met een cafetariaregeling kunnen jij en jouw werknemers afspreken om brutoloon te ruilen voor een vergoeding voor specifieke doeleinden. Als een doel een gerichte vrijstelling heeft voor loonheffingen, dan kan de ruil belastingvrij plaatsvinden en kan de werknemer het volledige geruilde bedrag voor dat doel gebruiken.

Let op! Voor de meeste doelen is er geen gerichte vrijstelling. In dat geval moet je eerst loonheffing inhouden op het geruilde bedrag voordat het voor het doel kan worden gebruikt. Dit betekent dat de werknemer eigenlijk zijn nettoloon ruilt, wat weinig voordelig is.

Belastingvrije ruil via vrije ruimte

Als je het uitgeruilde doel kunt aanwijzen als eindheffingsloon in de vrije ruimte van de werkkostenregeling, kan de ruil belastingvrij plaatsvinden. In dit geval kan de werknemer dus het volledige brutobedrag gebruiken voor het doel.

Kostenneutrale afspraken maken

Bij aanwijzing als eindheffingsloon in de vrije ruimte is het belastingvrij voor werknemers, maar als werkgever kan je nog tegen belastingproblemen aanlopen. Dit gebeurt wanneer het totaal aan vergoedingen en verstrekkingen dat je aanwijst in de vrije ruimte hoger is dan het bedrag van jouw vrije ruimte. In dat geval betaal je 80% eindheffing over het overschot.

Tip! De Belastingdienst staat nu toe dat je bij de ruil van brutoloon rekening houdt met deze kosten voor werkgevers. Je kunt dus met je werknemer afspreken om een lager bedrag te ruilen, zodat de ruil kostenneutraal verloopt voor jou als werkgever.

Voorbeeld
In een voorgelegde situatie aan de Belastingdienst wilde een werknemer met een brutomaandloon van € 3.000 € 600 besteden aan het leasen van zonnepanelen via de cafetariaregeling. De werkgever had berekend dat de werknemer € 740 brutoloon moest inleveren om kostenneutraal te zijn voor de werkgever. Door het inleveren van € 740 brutoloon en het ontvangen van een nettovergoeding van € 600, hield de werknemer netto € 171 meer over dan zonder de ruil.

De Belastingdienst had geen bezwaar tegen deze ruil, waarbij de werkgever gecompenseerd werd om kostenneutraal te blijven.

Gebruikelijkheid

In dit voorbeeld wees de werkgever niet meer dan € 2.400 per werknemer aan als eindheffingsloon in de vrije ruimte. Hierdoor was er geen conflict met het gebruikelijkheidscriterium dat geldt voor aanwijzingen in de vrije ruimte.

Let op! Wil jij ook een cafetariaregeling binnen jouw bedrijf waarin werknemers op eigen initiatief brutoloon kunnen ruilen voor een nettovergoeding zonder kostenstijging voor jou als werkgever? Neem dan contact op met een van onze adviseurs. Samen kunnen we de mogelijkheden bekijken.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

20 augustus 2026 Douane en Accijnzen

Bijbetalen voor duty-free sigaretten

Een man komt vanuit India aan op Schiphol en wordt gecontroleerd door de Douane. Bij de controle ontdekt de Douane dat hij 1.200 sigaretten bij zich heeft. Voor 200 sigaretten krijgt hij een vrijstelling, maar voor de overige 1.000 sigaretten legt de

Lees artikel
20 augustus 2026 Loonbelasting

Geen arbeidskorting meer over bepaalde uitkeringen

Vanaf 1 januari 2027 wijzigen de regels voor het samenvoegen van loon en socialezekerheidsuitkeringen bij de loonheffingen. Deze aanpassing heeft financiële gevolgen voor werknemers die een socialezekerheidsuitkering via hun werkgever

Lees artikel
20 augustus 2026 Inkomstenbelasting

Geen heffingsvrij vermogen bij werkelijk rendement

Een man en vrouw hebben in 2023 uitsluitend bank- en spaartegoeden van in totaal € 229.802. Op deze tegoeden ontvangen zij gedurende het jaar € 1.575 aan rente. De Belastingdienst stelt het belastbaar inkomen uit sparen en beleggen (box 3)

Lees artikel
13 augustus 2026 Omzetbelasting

Lek dak verhindert aftrek

Een ondernemer claimt aftrek van voorbelasting. Een deel van zijn administratie is echter verloren gegaan door lekkage, waardoor hij de geclaimde voorbelasting niet kan onderbouwen. Het verlies van de administratie door lekkage komt volgens de

Lees artikel
13 augustus 2026 Toeslagen

Meer tijd om toeslagen over 2025 aan te vragen

De aanvraagtermijn voor huurtoeslag, zorgtoeslag en kindgebonden budget over 2025 is met vier maanden verlengd. De aanvraagtermijn voor deze toeslagen loopt nu tot en met 31 december 2026. Voorheen was het mogelijk deze toeslagen aan te vragen tot en

Lees artikel
13 augustus 2026 Inkomstenbelasting

Creatief argument tegen box 3 strandt

Een belastingplichtige betoogt dat de box 3-heffing ongeldig is, omdat de wet geen expliciet genietingsmoment bevat. Hij betoogt dat zonder wettelijke bepaling die vastlegt wanneer het inkomen wordt genoten, het niet kan worden belast. De rechtbank

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.