17 mei 2024 — 4 minuten

Fiscale maatregelen: ken jij de hoofdlijnenakkoord inhoud?

In dit artikel vind je per thema een selectie van de fiscale maatregelen.

Let op! Houd er rekening mee dat de maatregelen nog niet zijn bevestigd. Ze moeten namelijk eerst worden opgenomen in een regeerakkoord, vervolgens in wetsvoorstellen en daarna worden aangenomen door de Tweede en Eerste Kamer. Desondanks is het verstandig om alvast op de hoogte te zijn en er rekening mee te houden.

Arbeid

Binnenhof

Uit het hoofdlijnenakkoord kun je onder andere de volgende voorgenomen (fiscale) maatregelen op het gebied van arbeid halen:

  • Een lastenverlichting op arbeid en een verlaging van de marginale druk voor middeninkomens, bijvoorbeeld door het introduceren van een derde schijf in de inkomstenbelasting.
  • Meer zekerheid op de arbeidsmarkt, bijvoorbeeld door een zelfstandigenbeleid voor echte zelfstandigen (zzp'ers), regulering van de uitzendsector, meer vaste contracten voor werknemers en het voortzetten van de wetsbehandeling van de Wet verduidelijking beoordeling arbeidsrelaties en rechtsvermoeden (VBAR) en de Wet toelating terbeschikkingstelling van arbeidskrachten (WTTA).
  • Hervorming van de WW vanaf 2027.
  • Vanaf 1 juli 2026 wordt de compensatie van de transitievergoeding voor werkgevers bij ontslag vanwege langdurige arbeidsongeschiktheid beperkt tot kleine werkgevers (met minder dan 25 werknemers).

Ondernemers

Specifiek voor ondernemers kun je uit het hoofdlijnenakkoord onder andere de volgende voorgenomen fiscale maatregelen afleiden:

  • Een aantal al aangenomen of aangekondigde lastenverzwaringen wordt teruggedraaid, zoals het niet verder verlagen van de mkb-winstvrijstelling naar 12,03%, het niet afschaffen van de inkoopfaciliteit van eigen aandelen in de dividendbelasting en het terugdraaien van de verhoging van het hoogste tarief in box 2 van 31 naar 33%.
  • Een ruimhartige vrijwillige en langdurige stoppersregeling voor land- en tuinbouwers wordt fiscaalvriendelijk uitgevoerd.
  • Vanaf 2025 wordt de giftenaftrek in de vennootschapsbelasting en het geven uit de vennootschap beperkt.
  • Vanaf 2025 wordt de renteaftrekbeperking in de Vpb ('earningsstripping') verhoogd van 20% naar het Europese gemiddelde van 25%.
  • Vanaf 2028 wordt een circulaire plasticheffing ingevoerd.

Vervoer

Voor het vervoer bevat het hoofdlijnenakkoord onder andere de volgende voorgenomen fiscale maatregelen:

  • Alle subsidies voor de aanschaf van elektrische auto's, zowel voor nieuwe als tweedehands auto's, worden vanaf 2025 afgeschaft. Uit het hoofdlijnenakkoord blijkt niet of dit ook geldt voor de verlaagde bijtelling van elektrische auto's.
  • De gewichtscorrectie voor elektrische auto's in de motorrijtuigenbelasting (mrb) blijft bestaan. De huidige accijnsverlaging op brandstof wordt met een jaar verlengd en loopt door tot eind 2025.
  • Diesel met een lager accijns (de zogenaamde rode diesel) wordt vanaf 2027 weer ingevoerd voor boeren, tuinders en loonwerkers.

Wonen

Ook op het gebied van wonen bevat het hoofdlijnenakkoord een aantal fiscale maatregelen, waaronder:

  • De fiscale positie van de eigen woning blijft ongewijzigd. Dit betekent onder andere dat de hypotheekrenteaftrek voor de eigenwoningbezitter blijft bestaan en dat het eigenwoningforfait niet verandert.
  • De stijging van de onroerendzaakbelasting wordt beperkt.
  • Er komt een belasting op onbebouwde grond die een woonfunctie heeft en het bouwen van (private) huurwoningen wordt gestimuleerd door vermindering van de regeldruk en - waar mogelijk - de belastingdruk.
  • Voor eigenaren van zonnepanelen vervalt de salderingsregeling in één keer vanaf 2027.

Btw-verhogingen

In het hoofdlijnenakkoord zijn ook diverse btw-verhogingen opgenomen, zoals:

  • De btw op culturele goederen en diensten, waaronder boeken, toegang tot theater, musea, kermisattracties en dierentuinen wordt vanaf 2026 verhoogd van 9 naar 21%.
  • Het btw-tarief voor logies (onder andere hotelovernachtingen) stijgt vanaf 2026 van 9 naar 21%.

Let op! De toegang tot bioscopen en dagrecreatie en overnachtingen op campings zijn uitgezonderd van de btw-verhoging naar 21%. Voor deze zaken blijft het verlaagde btw-tarief van 9% gelden.

Particulieren

Voor particulieren zijn er nog een aantal fiscale maatregelen die uit het hoofdlijnenakkoord gehaald kunnen worden, zoals:

  • De verhoging van het box 3-tarief naar 36% wordt gedeeltelijk teruggedraaid.
  • De giftenaftrek in de inkomstenbelasting wordt vanaf 2025 beperkt. Vanaf 2028 worden alle verschillende soorten giften in de inkomstenbelasting op gelijke wijze behandeld. Er zal dan waarschijnlijk geen verschil meer zijn in behandeling tussen periodieke en andere giften.

Overig

Uit het hoofdlijnenakkoord blijkt ook nog dat wetgeving voor een hervorming van het toeslagen- en belastingstelsel wordt voorbereid. Daarnaast komt er een 'recht op vergissen'. Dit betekent dat één enkele fout een burger niet meteen in de problemen kan brengen. De kosten van aanmaning en incasso van de overheid worden ook fors verlaagd en de bereikbaarheid van overheidsorganisaties voor burgers wordt verbeterd. Tot slot gaat de kansspelbelasting vanaf 2025 omhoog van 30,5 naar 37,8%.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

02 oktober 2026 Arbeidsrecht

Zelfstandigenwet biedt meer duidelijkheid voor zzp’ers

De Zelfstandigenwet, die naar verwachting in januari 2028 in werking treedt, heeft als doel om meer duidelijkheid te scheppen over de samenwerking tussen zelfstandigen en opdrachtgevers. De wet wil schijnzelfstandigheid tegengaan en zelfstandigen de

Lees artikel
01 oktober 2026 Ondernemingswinst

Bedrijf met kleine winsten blijft een onderneming

Een man is vennoot in een vof die akkerbouw bedrijft. De inspecteur vindt het bedrijf te klein en rekent het aandeel tot het vermogen in box 3. Hij telt veertien jaar resultaten op en komt uit op een negatief totaal. Het hof wijst dat af, want de

Lees artikel
01 oktober 2026 Sociale verzekeringen

Verzekeringsplicht bestuurders door ongelijk aandelenbezit

Een aantal radiologen zette in 2014 hun maatschap om in een vennootschap, waarin elke radioloog aandeelhouder, bestuurder en werknemer is. Het aandelenbezit volgt de omvang van het dienstverband, dat varieert van 0,55 tot 1 fte. Vooraf bevestigt de

Lees artikel
01 oktober 2026 Omzetbelasting

Btw op verdedigingskosten bij corruptieonderzoek is aftrekbaar

Een internationale moedermaatschappij schakelt advocaten en adviseurs in wanneer autoriteiten in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en de Verenigde Staten onderzoek doen naar omkoping binnen het concern. De juridische kosten bedragen bijna € 300

Lees artikel
01 oktober 2026 Arbeidsrecht

Wtta: nieuwe regels voor het uitlenen van personeel

De Wet toelating terbeschikkingstelling van arbeidskrachten (Wtta) bepaalt dat bedrijven alleen nog werknemers mogen uitlenen als zij daarvoor een toelating hebben. Met deze wet wil de overheid misstanden op de uitleenmarkt tegengaan. De Wtta treedt

Lees artikel
01 oktober 2026 Belastingplan

Kabinet presenteert fiscale wijzigingen box 3, koopkracht en sociale zekerheid

Het kabinet heeft een aangepast begrotingsvoorstel naar de Tweede Kamer gestuurd. De voorstellen omvatten aanpassingen in box 3, box 2 en de sociale zekerheid. Vermogenswinstbelasting Het kabinet kiest voor een structurele oplossing in box 3 door

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.