24 april 2024 — 3 minuten

Dga-taks bij lening van bank in plaats van bv?

Voorkom de dga-taks drempel

Euro

Als dga kun je te maken krijgen met de fiscale gevolgen van de Wet excessief lenen bij eigen vennootschap (ook wel de dga-taks) als je schulden aan je bv(‘s) op 31 december 2024 hoger zijn dan € 500.000. Dit geldt ook voor de schulden van je fiscale partner. Om te beoordelen of de € 500.000 drempel wordt overschreden, worden jullie schulden bij elkaar opgeteld.

Civielrechtelijke schulden tellen mee

Alle civielrechtelijke schuldverhoudingen en verplichtingen tellen mee bij het bepalen of de drempel van € 500.000 wordt overschreden. Ook indirecte schulden tellen mee. Dat betekent bijvoorbeeld dat als je alleen geld kunt lenen van een bank als je bv borg staat of hypotheek verstrekt, de lening van de bank meetelt voor de drempel van € 500.000.

Aflossing bv-lening met banklening

Als je in 2023 de dga-taks wilde voorkomen, liep je tegen een soortgelijke situatie aan. Je had in totaal € 900.000 geleend van je bv, terwijl de drempel in 2023 € 700.000 was. Daarom overschreed je lening van € 900.000 de drempel met € 200.000.

Je voornemen was om € 200.000 te lenen bij een bank en hiermee vóór 31 december 2023 af te lossen op de lening van € 900.000 aan je bv. De bv wilde dit bedrag gebruiken voor de aankoop van onroerend goed. De bank eiste dat de bv hypotheek verstrekte op het onroerend goed. Zonder deze hypotheekverstrekking was de bank niet bereid om € 200.000 aan jou te lenen.

Banklening telt mee voor dga-taks

De Belastingdienst oordeelde dat in deze situatie de schulden aan de bv nog steeds € 900.000 bedroegen voor de dga-taks. De lening van € 200.000 van de bank werd namelijk ook gezien als een schuld van jou aan de bv omdat de bv hypotheek moest verstrekken. Hoewel je € 200.000 afloste op de lening aan je bv, werd de € 200.000 die je van de bank leende weer bij je totale schuld opgeteld.

Let op! Als de bank de lening had verstrekt zonder dat de bv borg stond of hypotheek verstrekte, had de lening van de bank niet meegeteld voor de drempel van € 700.000 in 2023. In dat geval had je de dga-taks kunnen voorkomen.

Tip! Wil jij de dga-taks in 2024 voorkomen? Houd dan rekening met het voorgaande. Onthoud ook dat de drempel in 2024 € 500.000 bedraagt, in tegenstelling tot € 700.000 in 2023.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

16 september 2026 Belastingplan

Tarieven en heffingskortingen 2027

De tarieven en heffingskortingen in de inkomstenbelasting zien er als volgt uit. 2027 2026 Tarief schijf 1 36,23% 35,7% Tarief schijf 2 38,16% 37,56% Tarief schijf 3 49,5%

Lees artikel
16 september 2026 Belastingplan

Aanpassingen IB particulieren en box 2

Specifieke zorgkosten De regeling aftrek van uitgaven voor specifieke zorgkosten zal worden afgeschaft per 2028. Er komt geen overgangsrecht voor negatieve persoonsgebonden aftrek die samenhangt met de aftrek van uitgaven voor specifieke zorgkosten.

Lees artikel
16 september 2026 Belastingplan

Aanpassingen ondernemingen

Afschaffen startersaftrek De startersaftrek is een regeling in de inkomstenbelasting waardoor een ondernemer, die minder dan vijf jaar ondernemer is (starter), onder voorwaarden maximaal drie jaar recht heeft op een extra aftrekpost van maximaal

Lees artikel
16 september 2026 Belastingplan

Maatregelen Loonbelasting

Onbelaste reiskostenvergoeding naar € 0,25 De gerichte vrijstelling voor reiskosten wordt met terugwerkende kracht tot 1 januari 2026 verhoogd van € 0,23 naar € 0,25. In navolging van deze verhoging worden ook het forfait voor

Lees artikel
16 september 2026 Belastingplan

Wijzigingen auto

Youngtimerregeling Het kabinet bouwt de youngtimerregeling geleidelijker af, zodat autobedrijven en ondernemers minder abrupt geraakt worden door stijgende kosten. Deze leeftijdsgrens gaat in 2027 van 16 naar 17 jaar. Per 2028 geldt voor elke auto

Lees artikel
16 september 2026 Belastingplan

Aanpassingen Btw en accijns

Tarief sierteelt en ballonvaarten Sierteeltproducten zijn onder meer bloembollen, bloemen, planten en boomkwekerijproducten zoals kerstbomen. Het verlaagde btw-tarief van 9% op deze producten wordt afgeschaft. Vanaf 1 januari 2028 geldt het algemene

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.