30 oktober 2023 — 2 minuten

Belastingplanpakket 2024: Ontdek de belangrijkste nieuwe wijzigingen

  1. De voorgenomen verlaging van de mkb-winstvrijstelling wordt gedeeltelijk teruggedraaid. Vanaf 1 januari 2024 wordt de mkb-winstvrijstelling verlaagd naar 13,31%, in plaats van het eerdere plan van 12,7%.
  2. Vorig jaar is al besloten dat er vanaf 2024 twee tarieven in box 2 zullen gelden: 24,5% tot €67.000 (bij fiscale partners €134.000) en 31% daarboven. Het hoogste tarief van 31% wordt vanaf 1 januari 2024 verhoogd naar 33%.
  3. In de Wet excessief lenen bij eigen vennootschap is opgenomen dat de dga die te veel leent bij de eigen bv, hierover belasting moet betalen. Het eerste meetmoment hiervoor is 31 december 2023. Er is geen sprake van excessief lenen tot een drempel van €700.000. Deze drempel wordt echter verlaagd naar €500.000 in 2024.
  4. Het plan om vanaf 2024 de fiscale aftrek voor giften in de vennootschapsbelasting onder de €100.000 af te schaffen, is geannuleerd.
  5. Het tarief in box 3, de belasting op vermogensinkomsten, wordt vanaf 1 januari 2024 verhoogd van 32 naar 36%. Het kabinet had al een voorstel gedaan voor een verhoging naar 34%.
  6. Vanaf 2025 wordt de inkoop van eigen aandelen gelijk belast als het uitkeren van dividend.
  7. De inkomensafhankelijke combinatiekorting (IACK) zou vanaf 2025 worden afgeschaft. Alleen ouders met een kind dat vóór 1 januari 2025 geboren is, zouden vanaf 2025 nog recht hebben op IACK. Deze afschaffing wordt echter uitgesteld naar 2027. Vanaf die datum houden alle ouders met kinderen die aan de voorwaarden voldoen recht op IACK, dus ook ouders met een kind geboren vanaf 1 januari 2027. De hoogte van de IACK wordt elk jaar lager en wordt in negen jaar afgebouwd naar nihil.
  8. De 30%-regeling, de mogelijkheid om een deel van het loon van werknemers die uit het buitenland zijn aangetrokken belastingvrij uit te keren, wordt vanaf 1 januari 2024 verder beperkt. Voor de eerste 20 maanden blijft de regeling 30%, maar voor de tweede 20 maanden wordt dit verlaagd naar 20%. Gedurende de derde 20 maanden bedraagt deze 10%. Ook wordt de buitenlandse partiële belastingplicht per 2024 afgeschaft. Voor lopende 30%-regelingen geldt overgangsrecht.
  9. De belastingkorting voor benzine, diesel en lpg, die sinds 1 juli 2023 geldt, wordt met één jaar verlengd. Ook wordt de reguliere indexatie per 1 januari 2024 niet toegepast.
  10. Om de lasten van huishoudens te verlichten, wordt de energiebelasting verlaagd. Ter compensatie wordt onder andere het hoge tarief van de Aof-premie met 0,05% verhoogd.
  11. De voorgenomen verhoging van de accijns op alcohol met 16,3% wordt bijna gehalveerd. Ter compensatie wordt het accijnstarief op tabak verhoogd en de kansspelbelasting met 1 procentpunt verhoogd.
  12. Het bedrag dat per 2025 voor de BOR voor 100% is vrijgesteld, wordt verhoogd van €1.205.871 in 2023 naar €1.500.000 in 2025. Voor het meerdere was een verlaging gepland van 83% tot en met 2024 naar 70% vanaf 2025. Dit wordt nu 75% vanaf 2025.
  13. Het in box 3 vrijgestelde bedrag voor groen sparen en beleggen wordt vanaf 1 januari 2025 verlaagd naar €30.000 (fiscale partners: €60.000).

Let op! De wetsvoorstellen inclusief amendementen moeten nog worden goedgekeurd door de Eerste Kamer.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

08 oktober 2026 Inkomstenbelasting

Tariefmaatregel op doorbetaald pensioen is geen discriminatie

Een belastingplichtige en zijn echtgenote gaan in 1992 uit elkaar. Hij betaalt zijn ex in 2020 en 2021 elk jaar € 4.078 uit zijn ouderdomspensioen. Die betalingen zijn aftrekbaar, maar door de tariefmaatregel niet tegen het hoogste tarief. Wie

Lees artikel
08 oktober 2026 Inkomstenbelasting

Loods bij de woning op kosten van de bv is een winstuitdeling

Een dga is indirect enig aandeelhouder van een bv die tot 2014 een tankstation en wasstraat exploiteert op zijn privéperceel. Daarna ligt die locatie stil door een conflict met de gemeente. Vanaf augustus 2015 verrijst bij zijn woning een

Lees artikel
08 oktober 2026 Loonbelasting

Niet ingehouden loonheffing hoort ook niet bij het genoten loon

Een dga geeft over 2023 een loon van € 29.880 aan, met € 7.442 aan ingehouden loonheffing. Zijn bv draagt die loonheffing echter nooit af en de inspecteur verrekent daarom niets. De dga kan niet bewijzen dat de loonheffing wel is

Lees artikel
02 oktober 2026 Arbeidsrecht

Zelfstandigenwet biedt meer duidelijkheid voor zzp’ers

De Zelfstandigenwet, die naar verwachting in januari 2028 in werking treedt, heeft als doel om meer duidelijkheid te scheppen over de samenwerking tussen zelfstandigen en opdrachtgevers. De wet wil schijnzelfstandigheid tegengaan en zelfstandigen de

Lees artikel
01 oktober 2026 Ondernemingswinst

Bedrijf met kleine winsten blijft een onderneming

Een man is vennoot in een vof die akkerbouw bedrijft. De inspecteur vindt het bedrijf te klein en rekent het aandeel tot het vermogen in box 3. Hij telt veertien jaar resultaten op en komt uit op een negatief totaal. Het hof wijst dat af, want de

Lees artikel
01 oktober 2026 Sociale verzekeringen

Verzekeringsplicht bestuurders door ongelijk aandelenbezit

Een aantal radiologen zette in 2014 hun maatschap om in een vennootschap, waarin elke radioloog aandeelhouder, bestuurder en werknemer is. Het aandelenbezit volgt de omvang van het dienstverband, dat varieert van 0,55 tot 1 fte. Vooraf bevestigt de

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.