Als werkgever kun je jouw werknemers de optie bieden om hun loon om te ruilen voor een bonusplan. In januari kan een werknemer kiezen of hij meedoet; de minimale inleg bedraagt 5% van het bruto loon. Gedurende het jaar ruilt de werknemer loon uit. Zodra bepaalde targets zijn behaald, wordt de bonus in april van het volgende jaar uitbetaald. Als een werknemer het bedrijf verlaat of komt te overlijden, wordt het niet ontvangen brutoloon ineens uitbetaald, waarbij loonheffing in rekening wordt gebracht.
De Belastingdienst geeft aan dat de loonheffing verschuldigd is op het moment dat de uitruil plaatsvindt. Het brutoloon waar de werknemer maandelijks van afziet, dient tevens onderhevig te zijn aan loonheffing. De Belastingdienst beschouwt dit als een verschuiving van het genietmoment naar een ongebruikelijk tijdstip, waardoor belastingheffing plaatsvindt op het moment van de uitruil van het loon.
Ook de bonusuitkering in april van het daaropvolgende jaar is onderhevig aan loonheffing. Wanneer je de loonheffing op deze bonus berekent, mag je het in het voorgaande jaar uitgeruilde loon in mindering brengen om dubbele belasting te voorkomen.
Let op! De Belastingdienst stelt dat het belastbare loon in april nooit negatief kan zijn. Mocht de bonus lager uitvallen dan het in het vorige jaar uitgeruilde loon, dan bedraagt het belastbare loon in april nihil.
De Belastingdienst heeft ook een soortgelijke conclusie getrokken in een situatie waarin een werkgever zijn werknemers de kans biedt om loon om te ruilen voor een virtueel aandelenplan. Dit plan geeft recht op een bedrag gebaseerd op de waarde van de aandelen, maar het gaat hier niet om echte aandelen van de werkgever.
De werknemer kan aan het begin van januari kiezen om deel te nemen aan het virtueel aandelenplan en ruilt vervolgens gedurende het jaar een deel van zijn loon uit. Na drie jaar heeft de werknemer recht op een uitkering, mits hij dan nog in dienst is. Bij uittreden of overlijden gedurende het jaar wordt het afgezien brutoloon ineens uitbetaald, waarover loonheffing wordt ingehouden.
Ook hier geldt dat de Belastingdienst stelt dat de loonheffing verschuldigd is op het moment van de uitruil. De loonsom waarvan de werknemer maandelijks afziet, wordt ook belast. De uitkering van de opbrengst uit de virtuele aandelen na drie jaar valt ook onder de loonheffing. Bij de berekening van de loonheffing mag het in voorgaande jaren uitgeruilde loon worden afgetrokken om dubbele heffing te voorkomen. De Belastingdienst houdt ook in deze situatie vast aan het principe dat het loon niet negatief kan worden.
Let op! De Belastingdienst heeft hier specifieke vragen beantwoord. Dit advies is het standpunt van de Belastingdienst en voor een fiscale beoordeling van jouw situatie is het aan te raden om contact op te nemen met onze adviseurs.