27 mei 2025 — 13 minuten

Advies voor het zakendoen met jouw eigen bv

Let op! In deze advieswijzer worden op verschillende plekken procentuele belastingtarieven vermeld. Dit zijn de tarieven die in principe gelden. Een aantal heffingskortingen is afhankelijk van het inkomen en kan dalen of stijgen naarmate jouw inkomen verandert. Sinds 2025 geldt dit niet alleen voor het box 1-inkomen, maar ook voor het box 2- en box 3-inkomen. Bij het vermelden van de percentages is geen rekening gehouden met deze inkomensafhankelijkheid. Hierdoor kan het effectieve (marginale) belastingtarief voor extra inkomen afwijken van het genoemde percentage.

Rekening-courant

Handen schudden

In de praktijk hebben veel directeuren-grootaandeelhouders (dga's) een rekening-courantverhouding met hun bv. Bij een rekening-courant met wisselende debet- en creditstanden heeft de staatssecretaris van Financiën goedgekeurd dat er – onder bepaalde voorwaarden – geen rente in box 1 hoeft te worden aangegeven als het saldo gedurende het kalenderjaar niet hoger is dan € 17.500 positief en niet lager is dan € 17.500 negatief. De bv mag in dat geval de rente niet in aanmerking nemen. Een rekening-courantschuld hoeft in dat geval ook niet in box 3 te worden opgenomen, terwijl een rekening-courantvordering in box 1 valt en dus niet opnieuw in box 3 wordt geteld.

Let op! Zodra het saldo op de rekening-courant boven € 17.500 komt, moet er over het gehele jaar rente worden berekend over het volledige bedrag.

Let op: de goedkeuring van de staatssecretaris geldt niet voor leningen, ook niet als het saldo onder de € 17.500 blijft.

Wet ‘dga-tax’

Sinds 1 januari 2023 is er een maatregel om excessief lenen door een dga bij de eigen bv te ontmoedigen, bekend als de ‘dga-tax’. Deze maatregel houdt in dat het bedrag dat boven € 500.000 van de bv is geleend, als inkomen uit aanmerkelijk belang wordt beschouwd. De drempel van € 500.000 geldt voor jou en je partner samen, evenals voor alle bv's waarin jij en je partner een aanmerkelijk belang hebben. Deze regeling is van toepassing op alle directe en indirecte schulden, ongeacht het doel. Indien een bv gelden ter beschikking stelt aan een dga met voorbehoud van economische eigendom, worden deze gelden ook als schuld gezien. Een uitzondering geldt voor eigenwoningschulden die voldoen aan de wettelijke eisen voor renteaftrek in de inkomstenbelasting, mits er een recht van hypotheek aan de bv is verstrekt, tenzij de eigenwoningschuld voor 31 december 2022 al aan de bv was verschuldigd.

Schulden van bloed- en aanverwanten in de rechte lijn (grootouders en (klein)kinderen) aan jouw bv tellen in principe ook mee voor het bedrag boven de € 500.000, maar iedere bloed- of aanverwant heeft ook een eigen drempel van € 500.000. Slechts het meerdere is dan belast, maar dat geldt alleen voor jou en niet voor de betrokken bloed- of aanverwant, tenzij zij zelf een aanmerkelijk belang in jouw bv hebben.

Let op! De peildatum voor dit jaar is 31 december 2025. Als je voor meer dan € 500.000 aan schulden bij jouw eigen bv hebt, kun je belastingheffing in box 2 nog vermijden door het meerdere boven € 500.000 uiterlijk op 31 december 2025 af te lossen. Bespreek dit met onze adviseurs om te ontdekken wat je kunt doen.

Sparen en beleggen in de bv

Je kunt ook sparen en beleggen binnen jouw bv en privévermogen als vermogen in de bv storten. Het werkelijke rendement is dan belast in de bv, in plaats van een forfaitair rendement dat bij jou in box 3 belast is.

Let op! Sparen of beleggen in de bv kan bovendien aantrekkelijk zijn als je toeslagen ontvangt, aangezien vermogen in jouw bv niet meetelt voor de vermogenstoets voor toeslagen. Dit betekent dat je vanaf een bepaalde drempel geen recht meer hebt op veel toeslagen.

Geldleningen

Elke transactie tussen jou en de bv moet zakelijk zijn. Dit geldt ook voor geldleningen van de dga aan de bv. Zorg voor een schriftelijke leningsovereenkomst met een aflossingsschema en een zakelijk rentepercentage. Het is ook gebruikelijk om zekerheden te stellen. Om te bepalen of de overeenkomst zakelijk is, moet je jezelf afvragen of jij of de bv een dergelijke lening onder dezelfde voorwaarden ook met een onafhankelijke derde zou hebben afgesloten.

Borgstelling

Als dga kun je je ook borg stellen voor schulden van jouw bv. Soms is dit noodzakelijk om een lening van de bank voor de bv te verkrijgen. Wanneer je je borg stelt, zorg er dan voor dat dit op zakelijke voorwaarden gebeurt. Houd er rekening mee dat wanneer je als borg wordt aangesproken voor een lening van jouw bv, dit verlies in principe alleen aftrekbaar is als er zakelijke voorwaarden zijn toegepast. Ook hier geldt dat deze voorwaarden overeenkomen met wat jij zou willen bij een borgstelling voor de schuld van een willekeurige derde bij de bank. De vergoeding die jij van jouw bv ontvangt voor de borgstelling is belast in box 1 (voor 88%) en aftrekbaar voor de bv.

Tip! Als je al een leningsovereenkomst of borgstellingsovereenkomst hebt, laat deze dan regelmatig door ons controleren. Zo ben je verzekerd dat alles nog steeds in orde is.

Lenen aan de bv

Als je geld leent van jouw bv, kan dit als werknemer of als aandeelhouder. Het is belangrijk om dit vooraf vast te stellen, omdat de fiscale gevolgen in beide situaties kunnen verschillen.

Let op! Voorkom dat de bv in financiële problemen komt door jou geld te lenen. De bv moet aan haar (betalings)verplichtingen kunnen blijven voldoen, wat nog crucialer is als de bv ook een pensioen of stamrecht in eigen beheer heeft.

Bij een personeelslening – dat betekent dat je leent in jouw hoedanigheid als werknemer – kan er sprake zijn van een rentevoordeel. Dit is het geval als je niet of minder rente betaalt dan bij een bank. Dit rentevoordeel wordt als belastbaar loon beschouwd. Deze waarde kun je bepalen door de rentes van verschillende banken te vergelijken. Het belaste rentevoordeel kan worden aangemerkt en eventueel opgenomen in de ‘vrije ruimte’ van de werkkostenregeling. Die bedraagt in 2025 2% van de loonsom tot € 400.000 en 1,18% over het meerdere. Wanneer de aangewezen vergoedingen en verstrekkingen de vrije ruimte overschrijden, is de werkgever 80% belasting verschuldigd. Let op: voorwaarde voor het gebruik van deze regeling is dat een inkomensbestanddeel (in dit geval het rentevoordeel) expliciet in de administratie moet worden aangewezen. Bovendien mag de totale waarde van alle aangewezen vergoedingen en verstrekkingen aan een werknemer niet ongebruikelijk zijn, hetgeen de werkgever moet bewijzen. Indien de aangewezen vergoedingen en verstrekkingen maximaal € 2.400 per persoon bedragen, zal de Belastingdienst, behoudens bijzondere gevallen, de gebruikelijkheid niet aanvechten.

Er geldt een uitzondering als je de personeelslening gebruikt voor de eigen woning. Het rentevoordeel van een dergelijke lening moet bij jouw belastbaar loon worden geteld. Dit wordt gezien als loon in natura, waarover jouw bv als werkgever verplicht loonheffingen moet berekenen. Het belaste rentevoordeel mag niet worden opgenomen in de vrije ruimte van de werkkostenregeling. Echter, je kunt het belastbare eigenwoningrentevoordeel in aftrek brengen binnen de eigenwoningregeling in jouw aangifte inkomstenbelasting, met een maximaal aftrekpercentage van 37,48% voor 2025.

Tip! Als je de lening gebruikt voor het kopen van een (elektrische) fiets of elektrische scooter, is het mogelijk om geen of een lagere rente te berekenen, waardoor het rentevoordeel onbelast blijft.

Let op! Soms kan de Belastingdienst zich opstellen dat een personeelslening voor een dga niet mogelijk is, vooral als de mogelijkheid tot een personeelslening alleen beschikbaar is voor de dga en niet voor andere werknemers van de bv.

Als je als aandeelhouder leent, geldt ook hier dat zakelijk handelen voorop staat. Leen je voor privédoeleinden of bijvoorbeeld om daarin te beleggen, dan valt de lening als schuld in box 3. De rente die jij aan de bv betaalt, is bij jou niet aftrekbaar, maar bij de bv is deze als ontvangen rente wel belast. Deze lening telt dan uiteraard ook mee voor de regeling van het excessief lenen (zie hiervoor).

Let op! Geld lenen van de bv voor privébeleggingen is in 2025 waarschijnlijk niet meer voordelig. Voor de beleggingen geldt in box 3 namelijk een forfaitair rendement van 5,88%, terwijl de schulden maar aftrekbaar zijn tegen waarschijnlijk 2,62%. Dit percentage is voorlopig en het definitieve percentage wordt pas begin 2026 vastgesteld.

Let op! In box 3 mag je bij de tegenbewijsregeling ook uitgaan van jouw werkelijke rendement, maar dit is niet altijd voordelig. Dit wordt mede veroorzaakt doordat je bij gebruik van deze regeling geen rekening kunt houden met het heffingsvrije vermogen, dat in 2025 € 57.684 bedraagt en voor wie een partner heeft € 115.368.

Lenen voor de eigen woning

De bv kan jou ook een lening verstrekken voor de aankoop, verbouwing of het onderhoud van jouw eigen woning. Bij een zakelijke leningsovereenkomst is de rente voor jou als eigenwoningrente aftrekbaar in box 1 tegen maximaal een tarief van 37,48% (2025) en belast bij de bv. Vanaf 2013 moeten nieuwe eigenwoningsleningen aan aflossingseisen voldoen om voor renteaftrek in aanmerking te komen. Als je jouw bestaande eigenwoninglening bij de bv sindsdien hebt verhoogd, moet je ook voor deze verhoging de nieuwe regels volgen. Voor het nieuwe deel van de lening is de rente alleen aftrekbaar als de lening binnen dertig jaar en minimaal volgens een annuïtair schema volledig wordt afgelost.

Let op! Als je sinds 1 januari 2013 geld hebt geleend voor de eigen woning bij de bv, geldt voor jou een informatieplicht. Je moet de Belastingdienst tijdig op de hoogte stellen van deze hypothecaire lening. Gegevens van de eigenwoninglening bij de bv kun je doorgeven via jouw jaarlijkse aangifte inkomstenbelasting.

Let op! De aftrek van de hypotheekrente in de hoogste belastingschijf is dit jaar (2025) beperkt tot 37,48%.

Investeren in eigen bedrijfspand

In de huidige markt is het investeren in en financieren van eigen vastgoed geen gemakkelijke taak. Heb je echter de mogelijkheid om in een eigen bedrijfsruimte te investeren, dan is er de vraag wie deze investering doet: jij als dga? Het bedrijfspand komt dan op jouw naam te staan. Of kies je beter voor een investering vanuit de bv?

Let op! Investeren vanuit privé of vanuit de bv wordt fiscaal verschillend behandeld. Wat in jouw situatie het meest voordelig is, kunnen wij voor je berekenen.

Op naam van de bv

De keuze om het eigen bedrijfspand binnen de bv aan te houden, wordt naast de fiscaliteit ook beïnvloed door aanwezige bedrijfsrisico's en jouw toekomstplannen. Vaak zien we dat het bedrijfspand gescheiden wordt van de risico's van de onderneming, vooral wanneer het pand ook als beleggingsobject dient. Vanuit de bv wordt het pand vervolgens verhuurd aan de werkmaatschappij. De huuropbrengsten – na aftrek van onder meer afschrijvingen en (financierings)kosten – zijn als winst onderhevig aan de vennootschapsbelasting. Een latere winst of verlies bij verkoop behoort eveneens tot de fiscale winst.

Tip! Het onderbrengen van het bedrijfspand in een aparte bv maakt een toekomstige bedrijfsoverdracht makkelijker qua structuur en financiering.

Op naam van de dga

Kies je ervoor om vanuit privé te investeren in een pand en verhuur je dit privé-pand aan jouw bv, dan valt het pand onder de ter beschikking stelling regeling (TBS-regeling). De huurinkomsten, afschrijvingen, exploitatiekosten evenals de boekwinsten en -verliezen op het pand behoren tot jouw inkomen in box 1. Let op: als je getrouwd bent en het pand valt onder de algehele of beperkte gemeenschap van goederen, dan wordt dit box 1-inkomen 50/50 verdeeld tussen jou en jouw echtgeno(o)t(e).

Voor de hoogte van de fiscaal aftrekbare afschrijvingslasten moet je rekening houden met een beperking. Dit geldt ook als de bv het bedrijfspand aanhoudt. Afschrijving is niet mogelijk als de boekwaarde van het pand de bodemwaarde heeft bereikt. Deze bodemwaarde is sinds 1 januari 2024 gelimiteerd tot 100% van de WOZ-waarde van het pand, zowel in de vennootschapsbelasting als in de inkomstenbelasting. Voor bedrijfspanden waarop vóór 1 januari 2024 al is afgeschreven, maar nog geen drie volledige jaren zijn afgeschreven, geldt overgangsrecht. In die gevallen is de bodemwaarde, onder bepaalde voorwaarden, nog niet beperkt tot 100% van de WOZ-waarde, maar tot 50% van deze waarde.

Tip! Onder de TBS-regeling worden de opbrengsten tegen het progressieve IB-tarief belast tot maximaal 49,5%, maar door toepassing van de TBS-vrijstelling is het effectieve belastingtarief voor dga's lager. De TBS-vrijstelling laat namelijk 12% van het resultaat vrijgesteld zijn, met een maximumtarief van 37,48%.

Belastingtarief in box 2

Wanneer jouw bv dividend aan jou uitkeert, ben je belasting verschuldigd in box 2. Dit kan ook in andere situaties het geval zijn, waarvan enkele eerder zijn besproken. Het tarief in box 2 is in 2025 anders dan vóórheen. In 2025 gelden er twee tarieven in box 2. Over de eerste € 67.804 aan box 2-inkomen (voor fiscale partners geldt het dubbele bedrag) ben je 24,5% belasting verschuldigd in box 2. Over het meerdere bedraagt de belasting 31%.

Bv studiekosten laten betalen

De bv kan onbelast studiekosten vergoeden voor jou als werknemer, net zoals voor 'gewone' werknemers, voor jouw huidige werk of toekomstig inkomen. In het laatste geval is het echter belangrijk dat het om realiseerbaar inkomen gaat. Als je bijvoorbeeld bijna met pensioen gaat en de opleiding lang duurt, is de vraag of je daadwerkelijk inkomen zult realiseren.

Bovendien kun je ook jouw kinderen in dienst nemen en hun opleidingskosten vergoeden. Let hierbij op: als jouw eigen kind aanzienlijk anders wordt behandeld dan andere werknemers of als de opleiding geen verband houdt met de (toekomstige) werkzaamheden van het kind bij jouw bedrijf, kan de Belastingdienst de kosten als onzakelijk beschouwen. In dat geval zijn de kosten niet meer aftrekbaar bij de bv en kan de studiekostenvergoeding ook nog belastbaar zijn.

Kopen van en verkopen aan de bv

Het komt vaak voor dat een dga goederen koopt of verkoopt aan zijn bv, zoals een auto, beleggingen of onroerend goed. Dergelijke transacties worden altijd kritisch bekeken om te bepalen of je zakelijk handelt. In dat geval is het handig om de waarde te kunnen aantonen, bijvoorbeeld door middel van een taxatie door een onafhankelijke derde of een offerte voor een vergelijkbaar bedrag. Zorg ervoor dat je deze bewijsmiddelen goed bewaart om te voorkomen dat je een uitdeling moet aanvaarden (geen aftrek van vennootschapsbelasting en wel belasting over de uitkering).

Tot slot

Het kan voordelig voor je zijn als je zaken doet met jouw eigen bv. In deze advieswijzer staan slechts enkele mogelijkheden vermeld. Wij vertellen je er graag meer over.

Disclaimer
Hoewel we bij het opstellen van deze Advieswijzer uiterste zorgvuldigheid hebben betracht, aanvaarden we geen aansprakelijkheid voor onvolledigheden of onjuistheden. Vanwege de algemene en brede aard van de Advieswijzer is deze niet bedoeld om alle benodigde informatie te verschaffen voor het maken van financiële beslissingen.

```

Recente items

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.