24 september 2024 — 2 minuten

Wie profiteert van rechtsherstel box 3 met daadwerkelijk rendement?

Recent Steun uit de Hoge Raad omtrent box 3

Geld

In de recente uitspraken heeft de Hoge Raad bepaald dat jij in box 3 het - door de Hoge Raad vastgestelde - werkelijke rendement mag toepassen, mits dit lager is dan het wettelijk forfaitaire rendement. De Hoge Raad heeft daarbij richtlijnen gegeven voor de berekening van het werkelijke rendement. De staatssecretaris heeft in juli en september 2024 verdere toelichtingen gegeven.

Tegenbewijsregeling uitgelegd

De staatssecretaris heeft de methode voor het berekenen van het werkelijke rendement volgens de richtlijnen van de Hoge Raad nu verder toegelicht. Deze toelichting zal worden opgenomen in een wetsvoorstel dat naar verwachting in het eerste kwartaal van 2025 aan de Tweede Kamer wordt gepresenteerd. Dit wetsvoorstel introduceert een wettelijke tegenbewijsregeling voor situaties waarin het werkelijke rendement in box 3 - zoals berekend volgens de methodiek van de Hoge Raad - lager is dan het forfaitaire rendement. De intentie is om deze wet per 1 juni 2025 in te voeren.

Wie komt in aanmerking voor de tegenbewijsregeling?

De staatssecretaris heeft duidelijk gemaakt wie aanspraak kan maken op de tegenbewijsregeling:

  1. Voor belastingjaren vanaf 2021 kan elke belastingplichtige gebruikmaken van de tegenbewijsregeling.
  2. Voor het belastingjaar 2020 kun je alleen in aanmerking komen als je definitieve aanslag op 21 december 2021 nog niet onherroepelijk vaststond (of op dat moment nog niet was opgelegd) én als je voor het einde van 2025 een verzoek om ambtshalve vermindering indient (of dit al gedaan hebt).
  3. Voor het belastingjaar 2019 geldt hetzelfde als voor 2020, maar hier moet het verzoek om ambtshalve vermindering voor eind 2024 zijn ingediend.
  4. Voor de belastingjaren 2018 en 2017 kom je enkel in aanmerking voor de tegenbewijsregeling als jouw definitieve aanslag onderdeel was van de massaalbezwaarprocedure of na het kerstarrest is ontvangen. Voor 2018 moet je bovendien voor 31 december 2023 en voor 2017 voor 31 december 2022 een verzoek om ambtshalve vermindering hebben ingediend.

Belangrijk! Slechts omdat je in aanmerking komt voor de tegenbewijsregeling, betekent niet dat jouw box 3-aanslag automatisch verlaagd zal worden. Hiervoor dient jouw werkelijke rendement lager te zijn dan het forfaitaire rendement. Realiseer je dat hetgeen jij onder werkelijk rendement verstaat, kan afwijken van de definitie die de Hoge Raad hanteert in de nieuwe box 3-arresten.

Vervolgstappen?

Momenteel is de tegenbewijsregeling nog niet toepasbaar. Deze dient eerst in een wetsvoorstel te worden opgenomen en moet daarna goedgekeurd worden door de Tweede en Eerste Kamer. De beoogde inwerkingtreding is op 1 juni 2025, en je kunt waarschijnlijk pas vanaf dat moment actie ondernemen.

Let op! In sommige situaties is het echter nodig om al eerder actie te ondernemen. Neem altijd contact op met onze adviseurs wanneer je een definitieve aanslag ontvangt. Het is mogelijk dat het verstandig is om jouw rechten te waarborgen en tijdig bezwaar te maken tegen de aanslag. Ook kan het nodig zijn om vóór 2024 een verzoek om ambtshalve vermindering in te dienen voor jouw definitieve aanslag van 2019. Bespreek dit ook met onze adviseurs.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

02 april 2026 Ondernemingswinst

Rente van 9% op lening van ouders is niet zakelijk

Een man werkt als belastingadviseur en participeert daarnaast in de agrarische maatschap van zijn ouders. In 2015 koopt hij de ouderlijke woning voor € 315.000. Hij leent het volledige bedrag van zijn ouders. De afspraken: 9% rente per jaar, een

Lees artikel
02 april 2026 Vennootschapsbelasting

Kwijtscheldingswinstvrijstelling vervalt door herinvesteringsreserve

Een bv verkoopt in 2018 een schip met winst en vormt een herinvesteringsreserve. In 2019 scheldt de bank een deel van de schulden kwijt. De bv claimt de kwijtscheldingswinstvrijstelling, maar de rechtbank steekt daar een stokje voor. De

Lees artikel
02 april 2026 Ondernemingswinst

Afwaardering pand naar verkoopprijs: niet te vroeg en niet te laat

Verliezen mogen pas worden genomen wanneer de feiten zich voordoen. Voorzichtigheid is mooi, maar de Belastingdienst rekent af op basis van wat je op de balansdatum weet. Niet op basis van wat je later blijkt te weten. Wellnesscentrum gaat

Lees artikel
02 april 2026 Sociale verzekeringen

Uitstel bedrag ineens naar 1 januari 2029

Het kabinet stelt de invoering van het keuzerecht bedrag ineens opnieuw uit. De beoogde ingangsdatum van 1 juli 2026 wordt verschoven naar 1 januari 2029. De pensioensector staat voor een grote opgave door de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel.

Lees artikel
02 april 2026 Arbeidsrecht

Vrachtwagenchauffeur hield terecht de vrachtwagen van zijn werkgever vast

Op 6 februari 2026 staakt een vrachtwagenchauffeur uit Tadzjikistan zijn rit langs de A1 bij Deurningen. Hij stopt met rijden en bezet de vrachtwagen van zijn werkgever, omdat hij wil dat zijn achterstallige loon wordt uitbetaald. De kantonrechter

Lees artikel
26 maart 2026 Inkomstenbelasting

Nabetaling pensioen niet toerekenbaar aan eerdere jaren

Een man ontvangt in 2018 een nabetaling van zijn pensioenfonds over een periode van meer dan 11 jaar. De inspecteur heeft deze nabetaling volledig gerekend tot het belastbaar inkomen in 2018. Als gevolg hiervan moet de man de toeslagen die hij in

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.