
Voor woningen met een WOZ-waarde vanaf € 75.000 geldt een EWF van 0,35%. Zodra de WOZ-waarde oploopt tot € 1.350.000, stijgt het EWF naar 2,35% over het bedrag daarboven.
Eigenaren van duurdere woningen uiten steeds vaker hun zorgen of dit hogere forfait niet in strijd is met de Europese wetgeving. Zij stellen dat er sprake is van ongelijkheid en dat er geen verantwoorde verhouding meer is tussen de manier van heffing en het doel daarvan.
In een rechtszaak die eind oktober vorig jaar plaatsvond bij het Gerechtshof Amsterdam, oordeelde het Hof dat het hoge forfait niet in strijd is met het Europees recht. Het verhoogde forfait is ingevoerd ook vanwege het investeringsaspect dat voor duurdere woningen geldt, naast het woongenot. Een soortgelijke zaak die werd behandeld door de Rechtbank Den Haag leidde tot dezelfde conclusie: er is geen strijd met het Europese recht.
In de kwestie ging het om een woning met een WOZ-waarde van € 1.683.000. Voor dat fiscale jaar (2023) liep het EWF op tot € 15.550. Van het betaalde hypotheekrentebedrag van € 24.533 was slechts € 8.983 aftrekbaar door dit hoge forfait.
De discussie over het hoge forfait komt recentelijk meer in de schijnwerpers, vooral door de versnelde afbouw van de aftrek volgens de Wet Hillen. Huiseigenaren met een lage hypotheek kunnen namelijk niet het volledige rentebedrag in mindering brengen op het EWF als dat boven de aftrekbare hypotheekrente ligt. Het bedrag dat niet aftrekbaar is, zou oorspronkelijk pas in 2048 teruglopen naar nul, maar in het Belastingplan 2026 is dit naar 2041 vervroegd. Vanaf dit jaar zullen huiseigenaren dus minder voordeel hebben van de hypotheekrenteaftrek, ook met betrekking tot de villatax.
Bovendien is het belangrijk te weten dat de hypotheekrenteaftrek voor de eigen woning tot maximaal 30 jaar is beperkt. Dit geldt voor leningen die vóór 2001 zijn afgesloten, waarbij deze termijn begint op 1 januari 2001. Na deze periode kan je geen hypotheekrente meer aftrekken, terwijl de villatax voor duurdere woningen blijft bestaan.
Gezien het belang van deze uitspraken is het waarschijnlijk dat deze aan de Hoge Raad worden voorgelegd. Alleen dan zal er duidelijkheid komen over de toekomst van de villatax.
```