03 september 2025 — 3 minuten

Onterecht ontslagen op staande voet? Dit kun je doen bij een onvindbare werknemer

Wat is er gebeurd?

Medische situatie

Een werknemer had een tijdelijk contract dat liep van 1 oktober 2024 tot 1 oktober 2026. Op 24 januari 2025 laat deze werknemer echter weten dat hij zijn werkzaamheden wil stopzetten. Vervolgens verdwijnt hij zonder verdere communicatie, ondanks drie officiële waarschuwingen. Op 25 februari 2025 heeft de werkgever het salaris stopgezet en op 28 februari 2025 is de werknemer op staande voet ontslagen wegens werkweigering.

De schadevergoeding

De werkgever vraagt de rechter om de werknemer te veroordelen tot het betalen van een gefixeerde schadevergoeding van € 120.000. Dit bedrag vertegenwoordigt het loon voor de resterende contractperiode, omdat de werknemer zijn contract niet heeft uitgediend.

De werknemer, die inmiddels weer contact opnam, betwist dat er een gegrondheid was voor het ontslag op staande voet. Daarnaast onderbouwde hij dat er een opzegverbod van toepassing was en dat hij sinds 24 januari 2025 ziek was. Het ziekteverlof was door zijn gemachtigde pas op 22 mei 2025 gemeld en geaccepteerd door de verzekeringsarts die door de werkgever was ingeschakeld. De werknemer vroeg de rechter ook om de werkgever te veroordelen tot betaling van de eerdergenoemde schadevergoeding.

Geen schadevergoeding voor de werkgever

De kantonrechter oordeelt dat de aanvraag voor de gefixeerde schadevergoeding niet kan worden toegewezen. De reden hiervoor is dat er geen dringende grond aanwezig was voor een ontslag op staande voet. Dit is een laatste redmiddel en moet zorgvuldig worden overwogen in de context van de situatie. De werkgever had in plaats van ontslag ook gewoon de loonstop kunnen voortzetten en een ontbindingsverzoek bij de kantonrechter kunnen indienen.

Bovendien merkt de kantonrechter op dat de situatie wellicht anders beoordeeld zou zijn als de werknemer in het verleden al meerdere keren niet op zijn werk was verschenen, vergezeld van officiële waarschuwingen. In dat geval zou herhaaldelijk afwezig zijn zonder uitleg de werkgever kunnen rechtvaardigen om over te gaan tot ontslag op staande voet, maar dat was hier niet het geval.

De werkgever merkte op dat een ontbindingsprocedure veel tijd in beslag neemt en dat hij inmiddels een andere tandarts wilde aanstellen. De kantonrechter ziet hierin geen reden om de werkgever gelijk te geven; hij had in de periode van de loonstop al een nieuwe tandarts kunnen inschakelen.

Geen schadevergoeding voor de werknemer

Ook het verzoek van de werknemer om schadevergoeding word door de rechter afgewezen. Dit verzoek is namelijk te laat ingediend en kan om die reden niet meer worden gehonoreerd.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

12 mei 2026 Inkomstenbelasting

Jouw compromis over box 3 blijft behouden

Tijdens een rechtszaak komt een man met de inspecteur overeen dat zijn werkelijk rendement in box 3 € 855 bedraagt. Enkele maanden later oordeelt de Hoge Raad dat bij de vaststelling van het werkelijk rendement geen rekening mag worden gehouden

Lees artikel
12 mei 2026 Invordering

Voorkom aansprakelijkheid: Geldstromen naar privé als bestuurder vermijden

Een bestuurder van een transportbedrijf wordt aansprakelijk gesteld voor bijna € 730.000 aan onbetaalde loonheffing en omzetbelasting. Hij stelt dat hij tijdig melding van betalingsonmacht heeft gedaan. De rechtbank oordeelt echter dat dit niet

Lees artikel
12 mei 2026 Vennootschapsbelasting

Systeem negeert eerdere verrekening: navordering is mogelijk

Een bv ontvangt € 3,5 miljoen dubbel terug na een jarenlange procedure over verliesverrekening. Het systeem van de Belastingdienst 'vergeet' dat de voorlopige teruggaven al eerder waren teruggevorderd. De inspecteur corrigeert de fout via

Lees artikel
12 mei 2026 Arbeidsrecht

Ontdek het nieuwe minimumuurloon van € 14,99 per 1 juli 2026

De bedragen van de Wet minimumloon en minimumvakantiebijslag worden halfjaarlijks gewijzigd. Per 1 juli 2026 bedraagt het minimumuurloon voor iemand van 21 jaar of ouder € 14,99. Minimumjeugdloon Voor mensen die jonger zijn dan 21 jaar, gelden

Lees artikel
07 mei 2026 Formeel recht

Rechter mag altijd recente machtiging vragen, ook bij doorlopende volmacht

Een gemachtigde dient hoger beroep in met een twee jaar oude doorlopende volmacht. Het hof vraagt om een recente machtiging. De gemachtigde weigert dit en wordt vervolgens niet-ontvankelijk verklaard. De Hoge Raad oordeelt dat de bestuursrechter

Lees artikel
07 mei 2026 Omzetbelasting

Doorgeefluik bij fraude: geen aftrek, wel afdracht

Een ambtenaar koopt jarenlang privégoederen op kosten van zijn werkgever. Hij schakelt daarbij een kantoorinrichtingsbedrijf in als doorgeefluik. Dat bedrijf betaalt de leveranciers, factureert door aan de gemeente met een opslag en trekt de

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.