17 oktober 2023 — 2 minuten

Is uitstel van afschaffing van IACK nodig? En hoe zit het met aanpassing voor co-ouders? (70 tekens)

Voorwaarden voor de IACK

Speelgoed

Wil jij profiteren van de inkomensafhankelijke combinatiekorting (IACK)? Dan zijn er een aantal voorwaarden waar je aan moet voldoen. Een van de voorwaarden is dat je kind jonger moet zijn dan 12 jaar. Daarnaast moet je kind minstens zes maanden ingeschreven staan op hetzelfde woonadres als jij.

Tip! Wil je weten welke voorwaarden er nog meer gelden voor de IACK? Klik dan hier voor meer informatie.

Afschaffing van de IACK in 2025

Vanaf 2025 zal de IACK niet meer gelden voor nieuwe gevallen. Dit betekent dat kinderen die in of na 2025 geboren worden, geen recht meer hebben op de IACK. Voor kinderen die vóór 2025 geboren zijn en als aan de voorwaarden wordt voldaan, blijft het recht op de IACK bestaan. Dit betekent dat sommige belastingplichtigen mogelijk tot en met 31 december 2036 nog steeds recht hebben op de IACK.

Een heroverweging van de afschaffing?

Er is een verzoek gekomen vanuit de Tweede Kamer om de afschaffing van de IACK te herzien. De staatssecretaris van Financiën heeft een aantal mogelijkheden genoemd om de afschaffing uit te stellen tot 1 januari 2027, al dan niet in combinatie met een ander afbouwtraject. Dit betekent mogelijk dat de afschaffing niet per 1 januari 2025 zal plaatsvinden, maar dat de IACK eerder dan 31 december 2026 definitief zal eindigen voor elke ouder.

Let op! Het kabinet heeft, onder andere vanwege de demissionaire status, nog geen concreet voorstel gedaan voor het uitstellen van de afschaffing van de IACK. Er is wel aangegeven dat de Tweede Kamer snel actie moet ondernemen als zij uitstel willen van de afschaffing. Het voorstel kan namelijk alleen worden uitgevoerd als het uiterlijk op 31 december 2023 wordt aangenomen door de Tweede en Eerste Kamer.

Aanpassing van de co-ouderschapsregeling

Er geldt een uitzondering op de voorwaarden voor co-ouders met betrekking tot de inschrijving op hetzelfde woonadres. In zo'n geval mag het kind ook ingeschreven staan op het woonadres van je ex-partner. Door een arrest van de Hoge Raad uit 2022 kunnen co-ouders die maar 78 dagen per kalenderjaar voor een kind zorgen, toch in aanmerking komen voor de IACK. Er is echter een voorstel gedaan om dit vanaf 2024 aan te passen.

Vanaf 2024 komen beide ouders alleen nog in aanmerking voor de IACK als het kind minstens 156 dagen per kalenderjaar in beide huishoudens verblijft.

Co-ouderschap en toeslagen

Vanaf 2024 wordt het co-ouderschap op dezelfde manier bepaald voor de toeslagen zoals voor de IACK. Het kabinet stelt dat er in individuele gevallen nog maatwerk mogelijk is bij de Dienst Toeslagen.

Let op! Het voorstel met betrekking tot de co-ouderschapsregeling moet nog worden aangenomen door de Tweede en Eerste Kamer en is dus nog niet definitief. Dit geldt echter niet voor de afschaffing van de IACK voor nieuwe gevallen vanaf 2025. Het voorstel hiervoor is al aangenomen en in principe definitief (tenzij de Tweede Kamer met een ander voorstel komt).

 

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

20 augustus 2026 Douane en Accijnzen

Bijbetalen voor duty-free sigaretten

Een man komt vanuit India aan op Schiphol en wordt gecontroleerd door de Douane. Bij de controle ontdekt de Douane dat hij 1.200 sigaretten bij zich heeft. Voor 200 sigaretten krijgt hij een vrijstelling, maar voor de overige 1.000 sigaretten legt de

Lees artikel
20 augustus 2026 Loonbelasting

Geen arbeidskorting meer over bepaalde uitkeringen

Vanaf 1 januari 2027 wijzigen de regels voor het samenvoegen van loon en socialezekerheidsuitkeringen bij de loonheffingen. Deze aanpassing heeft financiële gevolgen voor werknemers die een socialezekerheidsuitkering via hun werkgever

Lees artikel
20 augustus 2026 Inkomstenbelasting

Geen heffingsvrij vermogen bij werkelijk rendement

Een man en vrouw hebben in 2023 uitsluitend bank- en spaartegoeden van in totaal € 229.802. Op deze tegoeden ontvangen zij gedurende het jaar € 1.575 aan rente. De Belastingdienst stelt het belastbaar inkomen uit sparen en beleggen (box 3)

Lees artikel
13 augustus 2026 Omzetbelasting

Lek dak verhindert aftrek

Een ondernemer claimt aftrek van voorbelasting. Een deel van zijn administratie is echter verloren gegaan door lekkage, waardoor hij de geclaimde voorbelasting niet kan onderbouwen. Het verlies van de administratie door lekkage komt volgens de

Lees artikel
13 augustus 2026 Toeslagen

Meer tijd om toeslagen over 2025 aan te vragen

De aanvraagtermijn voor huurtoeslag, zorgtoeslag en kindgebonden budget over 2025 is met vier maanden verlengd. De aanvraagtermijn voor deze toeslagen loopt nu tot en met 31 december 2026. Voorheen was het mogelijk deze toeslagen aan te vragen tot en

Lees artikel
13 augustus 2026 Inkomstenbelasting

Creatief argument tegen box 3 strandt

Een belastingplichtige betoogt dat de box 3-heffing ongeldig is, omdat de wet geen expliciet genietingsmoment bevat. Hij betoogt dat zonder wettelijke bepaling die vastlegt wanneer het inkomen wordt genoten, het niet kan worden belast. De rechtbank

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.