16 mei 2024 — 4 minuten

Controleer jouw definitieve aanslag IB 2023 voor box 3

Controleer jouw definitieve aanslag

Euro

Heb jij jouw aangifte inkomstenbelasting (IB) 2023 al ingediend? Dan kan het zijn dat je binnenkort al een definitieve aanslag IB 2023 van de Belastingdienst ontvangt. Het is verstandig om jouw definitieve aanslag IB altijd goed te controleren. Is deze bijvoorbeeld wel in overeenstemming met de aangifte die jij hebt ingediend? Of is er per ongeluk iets niet goed ingevuld? Dan kan jij dit nog corrigeren door op tijd een bezwaarschrift in te dienen.

Let op! Een bezwaarschrift is op tijd ingediend als dit binnen zes weken na dagtekening van de definitieve aanslag door de Belastingdienst is ontvangen. Wacht dus niet te lang na ontvangst van de definitieve aanslag.

Extra aandacht voor box 3

Heb jij box 3-vermogen? Dan moet jij extra aandacht besteden aan jouw definitieve aanslag IB 2023. Momenteel zijn er namelijk een aantal rechtszaken bij de Hoge Raad gaande over box 3. Deze rechtszaken gaan over de jaren tot en met 2022, maar zullen ook van toepassing zijn op de box 3-heffing in 2023. Het kan zijn dat de Hoge Raad gaat beslissen dat de box 3-heffing moet plaatsvinden op basis van jouw werkelijke rendement uit jouw vermogen als dit lager is dan het rendement dat volgt uit de wettelijke bepalingen.

Controleer jouw definitieve aanslag

Een beslissing van de Hoge Raad kan voor jou een positieve ontwikkeling zijn als jouw werkelijke rendement inderdaad lager is dan het rendement dat is opgenomen in jouw definitieve aanslag IB 2023. Daarom is het verstandig om bij ontvangst van een definitieve aanslag jouw werkelijke rendement te vergelijken met het rendement in jouw aanslag. Als dit werkelijke rendement lager is, dien dan binnen zes weken na ontvangst van de definitieve aanslag IB 2023 bezwaar in!

Let op! Als jij niet op tijd bezwaar indient, kan jij straks geen gebruikmaken van een gunstige uitspraak van de Hoge Raad.

Nog geen definitieve aanslag?

Bestaat jouw box 3-vermogen niet alleen uit bank- en spaartegoeden, maar bijvoorbeeld ook uit beleggingen? Dan legt de Belastingdienst nog geen definitieve aanslag IB 2023 aan jou op. De Belastingdienst wacht tot de Hoge Raad heeft besloten in de rechtszaken rondom box 3. Deze beslissingen worden verwacht in augustus/september van dit jaar.

Let op! Dit geldt niet als jouw box 3-vermogen alleen bestaat uit bank- en spaartegoeden. In dat geval wacht de Belastingdienst in principe niet op de beslissing van de Hoge Raad. Omdat ook in het geval van bank- en spaartegoeden het werkelijke rendement mogelijk lager kan zijn dan het wettelijke rendement, is het verstandig om alert te zijn bij ontvangst van jouw definitieve aanslag IB 2023.

Definitieve aanslagen van vóór 2023

Het voorgaande geldt niet alleen voor de definitieve aanslagen IB 2023, maar ook voor eerdere jaren. In principe legt de Belastingdienst ook voor de jaren 2021 en 2022 nog geen definitieve aanslag IB op als jouw box 3-vermogen niet alleen bestaat uit bank- en spaartegoeden. Maar blijf alert en overleg met jouw adviseur als jij toch een definitieve aanslag IB 2021 of 2022 ontvangt.

Let op! De Belastingdienst heeft wettelijk een termijn van in beginsel drie jaar waarbinnen een definitieve aanslag IB moet worden opgelegd. Voor de definitieve aanslagen IB 2021 verloopt deze termijn in beginsel op 31 december 2024. Daarom zal de Belastingdienst naar verwachting op termijn al definitieve aanslagen IB 2021 gaan opleggen, ook als daarin box 3-vermogen is opgenomen. Houd hier rekening mee.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

20 augustus 2026 Douane en Accijnzen

Bijbetalen voor duty-free sigaretten

Een man komt vanuit India aan op Schiphol en wordt gecontroleerd door de Douane. Bij de controle ontdekt de Douane dat hij 1.200 sigaretten bij zich heeft. Voor 200 sigaretten krijgt hij een vrijstelling, maar voor de overige 1.000 sigaretten legt de

Lees artikel
20 augustus 2026 Loonbelasting

Geen arbeidskorting meer over bepaalde uitkeringen

Vanaf 1 januari 2027 wijzigen de regels voor het samenvoegen van loon en socialezekerheidsuitkeringen bij de loonheffingen. Deze aanpassing heeft financiële gevolgen voor werknemers die een socialezekerheidsuitkering via hun werkgever

Lees artikel
20 augustus 2026 Inkomstenbelasting

Geen heffingsvrij vermogen bij werkelijk rendement

Een man en vrouw hebben in 2023 uitsluitend bank- en spaartegoeden van in totaal € 229.802. Op deze tegoeden ontvangen zij gedurende het jaar € 1.575 aan rente. De Belastingdienst stelt het belastbaar inkomen uit sparen en beleggen (box 3)

Lees artikel
13 augustus 2026 Omzetbelasting

Lek dak verhindert aftrek

Een ondernemer claimt aftrek van voorbelasting. Een deel van zijn administratie is echter verloren gegaan door lekkage, waardoor hij de geclaimde voorbelasting niet kan onderbouwen. Het verlies van de administratie door lekkage komt volgens de

Lees artikel
13 augustus 2026 Toeslagen

Meer tijd om toeslagen over 2025 aan te vragen

De aanvraagtermijn voor huurtoeslag, zorgtoeslag en kindgebonden budget over 2025 is met vier maanden verlengd. De aanvraagtermijn voor deze toeslagen loopt nu tot en met 31 december 2026. Voorheen was het mogelijk deze toeslagen aan te vragen tot en

Lees artikel
13 augustus 2026 Inkomstenbelasting

Creatief argument tegen box 3 strandt

Een belastingplichtige betoogt dat de box 3-heffing ongeldig is, omdat de wet geen expliciet genietingsmoment bevat. Hij betoogt dat zonder wettelijke bepaling die vastlegt wanneer het inkomen wordt genoten, het niet kan worden belast. De rechtbank

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.