16 mei 2024 — 4 minuten

Controleer jouw definitieve aanslag IB 2023 voor box 3

Controleer jouw definitieve aanslag

Euro

Heb jij jouw aangifte inkomstenbelasting (IB) 2023 al ingediend? Dan kan het zijn dat je binnenkort al een definitieve aanslag IB 2023 van de Belastingdienst ontvangt. Het is verstandig om jouw definitieve aanslag IB altijd goed te controleren. Is deze bijvoorbeeld wel in overeenstemming met de aangifte die jij hebt ingediend? Of is er per ongeluk iets niet goed ingevuld? Dan kan jij dit nog corrigeren door op tijd een bezwaarschrift in te dienen.

Let op! Een bezwaarschrift is op tijd ingediend als dit binnen zes weken na dagtekening van de definitieve aanslag door de Belastingdienst is ontvangen. Wacht dus niet te lang na ontvangst van de definitieve aanslag.

Extra aandacht voor box 3

Heb jij box 3-vermogen? Dan moet jij extra aandacht besteden aan jouw definitieve aanslag IB 2023. Momenteel zijn er namelijk een aantal rechtszaken bij de Hoge Raad gaande over box 3. Deze rechtszaken gaan over de jaren tot en met 2022, maar zullen ook van toepassing zijn op de box 3-heffing in 2023. Het kan zijn dat de Hoge Raad gaat beslissen dat de box 3-heffing moet plaatsvinden op basis van jouw werkelijke rendement uit jouw vermogen als dit lager is dan het rendement dat volgt uit de wettelijke bepalingen.

Controleer jouw definitieve aanslag

Een beslissing van de Hoge Raad kan voor jou een positieve ontwikkeling zijn als jouw werkelijke rendement inderdaad lager is dan het rendement dat is opgenomen in jouw definitieve aanslag IB 2023. Daarom is het verstandig om bij ontvangst van een definitieve aanslag jouw werkelijke rendement te vergelijken met het rendement in jouw aanslag. Als dit werkelijke rendement lager is, dien dan binnen zes weken na ontvangst van de definitieve aanslag IB 2023 bezwaar in!

Let op! Als jij niet op tijd bezwaar indient, kan jij straks geen gebruikmaken van een gunstige uitspraak van de Hoge Raad.

Nog geen definitieve aanslag?

Bestaat jouw box 3-vermogen niet alleen uit bank- en spaartegoeden, maar bijvoorbeeld ook uit beleggingen? Dan legt de Belastingdienst nog geen definitieve aanslag IB 2023 aan jou op. De Belastingdienst wacht tot de Hoge Raad heeft besloten in de rechtszaken rondom box 3. Deze beslissingen worden verwacht in augustus/september van dit jaar.

Let op! Dit geldt niet als jouw box 3-vermogen alleen bestaat uit bank- en spaartegoeden. In dat geval wacht de Belastingdienst in principe niet op de beslissing van de Hoge Raad. Omdat ook in het geval van bank- en spaartegoeden het werkelijke rendement mogelijk lager kan zijn dan het wettelijke rendement, is het verstandig om alert te zijn bij ontvangst van jouw definitieve aanslag IB 2023.

Definitieve aanslagen van vóór 2023

Het voorgaande geldt niet alleen voor de definitieve aanslagen IB 2023, maar ook voor eerdere jaren. In principe legt de Belastingdienst ook voor de jaren 2021 en 2022 nog geen definitieve aanslag IB op als jouw box 3-vermogen niet alleen bestaat uit bank- en spaartegoeden. Maar blijf alert en overleg met jouw adviseur als jij toch een definitieve aanslag IB 2021 of 2022 ontvangt.

Let op! De Belastingdienst heeft wettelijk een termijn van in beginsel drie jaar waarbinnen een definitieve aanslag IB moet worden opgelegd. Voor de definitieve aanslagen IB 2021 verloopt deze termijn in beginsel op 31 december 2024. Daarom zal de Belastingdienst naar verwachting op termijn al definitieve aanslagen IB 2021 gaan opleggen, ook als daarin box 3-vermogen is opgenomen. Houd hier rekening mee.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

02 oktober 2026 Arbeidsrecht

Zelfstandigenwet biedt meer duidelijkheid voor zzp’ers

De Zelfstandigenwet, die naar verwachting in januari 2028 in werking treedt, heeft als doel om meer duidelijkheid te scheppen over de samenwerking tussen zelfstandigen en opdrachtgevers. De wet wil schijnzelfstandigheid tegengaan en zelfstandigen de

Lees artikel
01 oktober 2026 Ondernemingswinst

Bedrijf met kleine winsten blijft een onderneming

Een man is vennoot in een vof die akkerbouw bedrijft. De inspecteur vindt het bedrijf te klein en rekent het aandeel tot het vermogen in box 3. Hij telt veertien jaar resultaten op en komt uit op een negatief totaal. Het hof wijst dat af, want de

Lees artikel
01 oktober 2026 Sociale verzekeringen

Verzekeringsplicht bestuurders door ongelijk aandelenbezit

Een aantal radiologen zette in 2014 hun maatschap om in een vennootschap, waarin elke radioloog aandeelhouder, bestuurder en werknemer is. Het aandelenbezit volgt de omvang van het dienstverband, dat varieert van 0,55 tot 1 fte. Vooraf bevestigt de

Lees artikel
01 oktober 2026 Omzetbelasting

Btw op verdedigingskosten bij corruptieonderzoek is aftrekbaar

Een internationale moedermaatschappij schakelt advocaten en adviseurs in wanneer autoriteiten in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en de Verenigde Staten onderzoek doen naar omkoping binnen het concern. De juridische kosten bedragen bijna € 300

Lees artikel
01 oktober 2026 Arbeidsrecht

Wtta: nieuwe regels voor het uitlenen van personeel

De Wet toelating terbeschikkingstelling van arbeidskrachten (Wtta) bepaalt dat bedrijven alleen nog werknemers mogen uitlenen als zij daarvoor een toelating hebben. Met deze wet wil de overheid misstanden op de uitleenmarkt tegengaan. De Wtta treedt

Lees artikel
01 oktober 2026 Belastingplan

Kabinet presenteert fiscale wijzigingen box 3, koopkracht en sociale zekerheid

Het kabinet heeft een aangepast begrotingsvoorstel naar de Tweede Kamer gestuurd. De voorstellen omvatten aanpassingen in box 3, box 2 en de sociale zekerheid. Vermogenswinstbelasting Het kabinet kiest voor een structurele oplossing in box 3 door

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.