25 maart 2025 — 3 minuten

Wat houdt de Omnibus-wet voor jou in? Ontdek de gevolgen!

Let op! Het Europese Parlement moet nog goedkeuring geven voor de voorgestelde wijzigingen in het Omnibus-pakket.

Bedrijven met meer dan 1000 medewerkers

Het aantal bedrijven dat onder de CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) valt, zal aanzienlijk afnemen. Eerder was er een verwachting dat naast het criterium van 1.000 medewerkers, er ook een omzetgrens van 450 miljoen euro zou gelden. Het voorstel nu is om dit te beperken tot enkel de ondernemingen met meer dan 1.000 medewerkers. Dit zorgt ervoor dat het aantal CSRD-plichtige bedrijven nog steeds afneemt, maar minder drastisch dan aanvankelijk gedacht. Deze maatregel zal echter wel leiden tot een significante vermindering van administratieve lasten voor veel bedrijven in de toekomst.

Rapportageplicht verschoven van 2025 naar 2027

Voor bedrijven die aanvankelijk verplicht waren om in 2025 voor het eerst te rapporteren, is er nu een uitstel van twee jaar, waardoor het eerste verslagjaar verschuift naar 2027. Omdat ook de te rapporteren informatie nog zal worden aangepast, kan het voor deze bedrijven een uitdaging zijn om zich tijdig voor te bereiden.

Heb jij een CSRD-plichtige zakenrelatie?

In de praktijk blijkt dat veel mkb-bedrijven directe zakenrelaties hebben met organisaties die wel onder de CSRD vallen. Deze zogenaamde 'tier-1' leveranciers hebben een directe relatie en moeten daardoor voldoen aan de eisen van hun zakenpartner, de CSRD-plichtige onderneming. Mkb-ondernemers in deze situatie moeten in staat zijn om te rapporteren volgens de VSME-standaard (Voluntary Small and Medium Enterprise).

Naast de ketenverantwoordelijkheid willen sommige bedrijven ook uit eigen motivatie rapporteren over hun duurzaamheidsprestaties. Ook voor deze ondernemingen is de VSME-standaard toegankelijk.

Het toepassen van de VSME-standaard is veel minder uitgebreid en minder complex dan de ESRS-standaarden (European Sustainability Reporting Standards). De EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group) heeft beloofd dat er tools beschikbaar komen, waaronder in Excel, om te ondersteunen bij deze rapportage.

Tip! Heb jij moeite om de verantwoording op basis van deze standaard zelfstandig op te stellen? Neem dan gerust contact met ons op. Wij bieden advies en ondersteuning waar nodig.

Beslisboom rapportageverplichtingen duurzaamheid n.a.v. Omnibus-pakket

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

25 juni 2026 Arbeidsrecht

Wet invoering rechtsvermoeden van arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief aangenomen

De Eerste Kamer heeft het wetsvoorstel invoering rechtsvermoeden van arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief aangenomen. Dit wetsvoorstel wijzigt Boek 7 van het Burgerlijk Wetboek door het invoeren van een rechtsvermoeden van werknemerschap bij

Lees artikel
25 juni 2026 Omzetbelasting

Grootboekkaarten volstaan niet voor aftrek voorbelasting

Een bv brengt over de jaren 2014 tot en met 2017 forse bedragen aan voorbelasting in aftrek. Bij een boekenonderzoek blijkt dat zij voor een groot deel van die aftrek geen facturen kan overleggen. De bv verwijst naar haar grootboekkaarten, maar de

Lees artikel
25 juni 2026 Inkomstenbelasting

Geen box 3-vermindering voor niet-bezwaarmakers 2017-2020

Een belastingaanslag waarbij voor de jaren 2017 tot en met 2020 te veel inkomstenbelasting in box 3 is geheven, hoeft niet te worden verminderd als die aanslag definitief is komen vast te staan vóór het zogenoemde Kerstarrest van de

Lees artikel
18 juni 2026 Belastingplan

Voorlopige inhoud Belastingplan 2027

De voorlopige inhoud van het Belastingplan 2027-pakket geeft een eerste blik op de aanstaande wijzigingen. Het pakket Belastingplan 2027 omvat vier wetsvoorstellen, waaronder het Belastingplan 2027 zelf en het wetsvoorstel Overige Fiscale Maatregelen

Lees artikel
18 juni 2026 Civiel recht

Hoge Raad verruimt mogelijkheid om belastingschuld aan te vechten

Een adviseur begeleidt de sanering van een groep vennootschappen. De vennootschappen gaan failliet. De curator stelt de adviseur aansprakelijk voor de schade van de schuldeisers. Die schade bestaat grotendeels uit belastingschulden. De adviseur vindt

Lees artikel
18 juni 2026 Vennootschapsbelasting

Crypto-investering op naam dga niet aftrekbaar bij bv

Een dga sluit een overeenkomst voor de aankoop van cryptotokens. De bv maakt het aankoopbedrag van € 250.000 over. De tokens blijken waardeloos. De bv wil het verlies ten laste van haar resultaat brengen. De inspecteur weigert de afwaardering.

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.