06 maart 2025 — 3 minuten

Verandering van forfaits in schenk- en erfbelasting uitgelegd

Onderzoek naar Rekenforfaits

Schenken

In 2024 is er een onderzoek uitgevoerd naar de actualisering van de rekenforfaits die zijn gebaseerd op levensverwachting en rente. Deze forfaits hebben invloed op schenk- en erfbelasting, box 3 van de inkomstenbelasting, btw en overdrachtsbelasting.

Vanaf 1980 zijn de forfaits in de schenk- en erfbelasting, btw en overdrachtsbelasting niet meer aangepast. De laatste wijziging voor de inkomstenbelasting vond plaats in 2001. Sindsdien is de levensverwachting gestegen en ligt de rente veel lager dan in 1980. Dit heeft geleid tot het onderzoek voor de actualisatie van de forfaits en de noodzaak om deze actueel te houden.

Belangrijkste Aanbevelingen

Hier zijn de belangrijkste aanbevelingen uit het onderzoek, samengevat:

  • Er moet een actualisatie plaatsvinden van de forfaits in de schenk- en erfbelasting, zodat deze beter overeenkomen met de werkelijke waarde van de verkrijging. De onderzoekers adviseren om de levensverwachting te baseren op de prognosetafels van het Actuarieel Genootschap. Ook wordt het aangeraden om de rente te koppelen aan de looptijd van het genotsrecht of de periodieke uitkeringen, in plaats van dezelfde rente voor iedere verkrijging te hanteren. Een onderscheid tussen vruchtgebruik met of zonder vervreemdings- en verteringsbevoegdheid wordt ook aangeraden. De actualisatie van de forfaits zou eens per tien jaar moeten plaatsvinden.
  • In box 3 van de inkomstenbelasting is er geen behoefte aan actualisatie van de forfaits, omdat de meeste forfaits bij invoering van het nieuwe box 3-stelsel komen te vervallen.
  • Er wordt geen actualisatie van de forfaits in de btw en de overdrachtsbelasting aanbevolen, omdat een uniforme aanpassing niet altijd leidt tot een betere inschatting van de werkelijke waarde.

Reactie van de Staatssecretaris

De Staatssecretaris van Financiën onderschrijft de conclusie van de onderzoekers om de forfaits in de schenk- en erfbelasting te actualiseren. Hij wil hierbij de aanbevolen prognosetafels van het Actuarieel Genootschap en een sekseneutrale levensverwachting als uitgangspunt nemen.

Er zal verder onderzoek plaatsvinden over het maken van onderscheid tussen vruchtgebruik met of zonder vervreemdings- en verteringsbevoegdheid. De voorgestelde veranderingen van de forfaits zullen de komende maanden worden geanalyseerd en afgewogen op uitvoerbaarheid voor zowel dienstverleners als burgers en de Belastingdienst.

Toekomstige Planning

Het is de bedoeling om de Tweede Kamer in het derde kwartaal van 2025 te informeren over de volgende stappen. Het kabinet neemt de aanbeveling om de forfaits in box 3 van de inkomstenbelasting, de btw en de overdrachtsbelasting niet te wijzigen over.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

24 september 2026 Douane en Accijnzen

Vanaf november extra toeslag van € 2 voor pakketjes van buiten de EU

Vanaf 1 november 2026 moeten importeurs een afhandelingsvergoeding gaan betalen op e-commercezendingen die van buiten de EU aan een consument in de EU worden verzonden. Deze vergoeding bedraagt € 2 per productcategorie, ongeacht de waarde van de

Lees artikel
24 september 2026 Algemeen

Geen incassokosten bij niet geregistreerde incassodienstverlener

Incassodienstverleners die niet geregistreerd zijn, mogen vanaf 1 oktober geen incassokosten of rente in rekening brengen bij personen met schulden. Dit geldt ook voor incassowerkzaamheden bij eenmanszaken, vennoten en maatschappen. De

Lees artikel
24 september 2026 Successiewet

Tijdige aangifte erfbelasting voorkomt rente alleen bij een juiste aangifte

Een erfgename stelt dat zij geen belastingrente verschuldigd is over de te betalen erfbelasting. De aangifte is immers tijdig ingediend en de inspecteur heeft daarna ruim twee jaar laten verstrijken voordat hij een aanslag oplegt. Daarnaast wijst zij

Lees artikel
24 september 2026 Vennootschapsbelasting

Lening met lage rente blijkt te hoog gewaardeerd

Een financieringsvennootschap krijgt binnen het concern een vordering van $ 207,7 miljoen op een werkmaatschappij in Kazachstan. De rente ligt ver onder de marktrente en de werkmaatschappij hoeft pas in 2031 iets te betalen. Als de vennootschap in

Lees artikel
16 september 2026 Belastingplan

Tarieven en heffingskortingen 2027

De tarieven en heffingskortingen in de inkomstenbelasting zien er als volgt uit. 2027 2026 Tarief schijf 1 36,23% 35,75% Tarief schijf 2 38,16% 37,56% Tarief schijf 3 49,5%

Lees artikel
16 september 2026 Belastingplan

Aanpassingen IB particulieren en box 2

Specifieke zorgkosten De regeling aftrek van uitgaven voor specifieke zorgkosten zal worden afgeschaft per 2028. Er komt geen overgangsrecht voor negatieve persoonsgebonden aftrek die samenhangt met de aftrek van uitgaven voor specifieke zorgkosten.

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.