In Nederland staan er meer dan 180.000 woningen leeg. Ongeveer een derde van deze woningen staat al langer dan één jaar zonder bewoner. Verschillende politieke partijen in de Tweede Kamer vinden dat gemeenten meer bevoegdheden moeten krijgen om deze leegstand aan te pakken, zodat woningen weer beschikbaar komen voor inwoners.
Om deze reden is er een amendement ingediend dat gemeenten de mogelijkheid biedt om een leegstandbelasting in te voeren. Deze belasting wordt geheven op woningen die langer dan twaalf maanden leegstaan binnen de gemeente.
Let op! Gemeenten hebben de vrijheid om zelf te beslissen of ze een leegstandbelasting invoeren en hoe hoog deze zal zijn. Het kan gaan om een vast bedrag, een oplopend bedrag, of een belasting die gebaseerd is op de WOZ-waarde van de woning.
De mogelijkheid tot het invoeren van een leegstandbelasting geldt momenteel alleen voor woningen die leegstaan. Leegstaande commerciële panden blijven buiten deze regeling.
Let op! Het amendement zal worden opgenomen in een wetsvoorstel dat nog goedgekeurd moet worden door de Eerste Kamer. Hierdoor is de invoering nog niet definitief.