
Bij het oversluiten van een hypotheek is het cruciaal om aandacht te besteden aan de voorwaarde van 30 jaar. In een zaak bij de Rechtbank Noord-Nederland had een belastingplichtige in 2014 een hypothecaire lening afgesloten, maar besloot deze in 2021 bij een andere bank over te sluiten. De nieuwe lening had opnieuw een looptijd van 30 jaar.
Doordat er al zeven jaar verstreken waren sinds het afsluiten van de oorspronkelijke lening, bleek de nieuwe hypothecaire lening van 30 jaar te lang. Dit had als gevolg dat de rente van de nieuwe lening niet aftrekbaar was. Ook de kosten die verbonden waren aan het oversluiten van de lening vielen onder de niet-aftrekbare kosten.
De belastingplichtige stelde dat een aanpassing in 2024 ervoor zorgde dat de looptijd van de lening op 30 jaar zou worden vastgesteld door de verstreken jaren in mindering te brengen. Echter, de rechtbank oordeelde dat deze correctie geen terugwerkende kracht kon krijgen en handhaafde de aanslag.
Het feit dat de aanslag nog niet definitief was, maakte volgens de rechtbank geen verschil. De lening voldeed bij het aangaan van de schuld niet aan de wettelijke eisen, en deze situatie kon achteraf niet worden gecorrigeerd.