In het Belastingplan voor 2025 was er een voornemen om het lage btw-tarief, momenteel 9%, voor bepaalde sectoren per 2026 te verhogen naar 21%. Onder druk van de Tweede Kamer is echter beloofd deze verhoging niet door te voeren en in plaats daarvan naar alternatieve financiering te zoeken.
Het kabinet presenteert nu drie mogelijke alternatieven. Deze zijn als volgt:
Voor verschillende specifieke goederen en diensten geldt momenteel een verlaagd btw-tarief. Dit omvat bijvoorbeeld schilderwerk en toegang tot bioscopen. Het kabinet overweegt om dit tarief voor deze goederen en diensten te verhogen van 9% naar 21%. Voor elk onderdeel wordt het budgettaire belang aangegeven.
Een ander voorstel is om het lage btw-tarief, het hoge btw-tarief, of beide te verhogen. Het kabinet ziet een verhoging van het lage btw-tarief als een stap richting één uniform btw-tarief. Een mogelijke nadelen zijn echter dat hierdoor de prijzen van dagelijkse boodschappen zullen stijgen.
Bovendien heeft de Tweede Kamer al een verhoging van het hoge btw-tarief afgewezen in een motie.
Het derde alternatief is om een eerste stap te zetten richting één uniform btw-tarief. Het kabinet vindt de overstap naar één middentarief te drastisch. Wel kan over worden gegaan tot de introductie van een nieuw middentarief voor goederen en diensten, behalve voedingsmiddelen. Dit nieuwe tarief kan echter pas vanaf 2027 in de praktijk worden gebracht.
Let op! De alternatieven worden eerst besproken in de Tweede Kamer.