09 september 2025 — 1 minuut

Heb jij recht op belastingrente bij de tegenbewijsregeling in box 3?

Tegenbewijsregeling voor box 3

Overheid

Heb je ontdekt dat je werkelijke rendement, berekend volgens de Wet tegenbewijsregeling box 3, lager is dan het wettelijke rendement in box 3? Onder bepaalde voorwaarden kun je dan via het indienen van het Opgaaf Werkelijk Rendement (OWR-formulier) een beroep doen op de tegenbewijsregeling. Wanneer je beroep succesvol is, ontvang je een teruggaaf van de inkomstenbelasting van de Belastingdienst.

Belastingrente

In specifieke situaties krijg je belastingrente over je belastingteruggaaf. Dit gebeurt wanneer je aanslag nog niet definitief is, de gegevens van het OWR-formulier worden verwerkt in jouw definitieve aanslag en dit resulteert in een belastingteruggaaf.

Let op! Er zijn twee uitzonderingen. Ontvang je geen belastingrente als de Belastingdienst andere correcties toepast op jouw ingediende aangifte. Bovendien krijg je geen belastingrente als de aanslag binnen 13 weken na de indiening van de aangifte is opgelegd.

Tip! Vanwege de hoge belastingrentepercentages van de laatste jaren en de lange tijd dat sommige aangiften nog in behandeling zijn bij de Belastingdienst, kan de te vergoeden belastingrente aanzienlijk oplopen!

Geen belastingrente

Als je het OWR-formulier indient na het ontvangen van je definitieve aanslag, ontvang je geen belastingrente. De Belastingdienst vergoedt namelijk nooit belastingrente bij een vermindering van de definitieve aanslag, en dit geldt ook voor OWR-formulieren.

Let op! Als je eerder belastingrente in rekening is gebracht, wordt deze wel proportioneel verminderd wanneer jouw aanslag verlaagt door het OWR-formulier.

Meer weten?

Heb je vragen over de tegenbewijsregeling voor box 3 of belastingrente? Neem gerust contact op met één van onze adviseurs voor meer informatie.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

25 juni 2026 Arbeidsrecht

Wet invoering rechtsvermoeden van arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief aangenomen

De Eerste Kamer heeft het wetsvoorstel invoering rechtsvermoeden van arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief aangenomen. Dit wetsvoorstel wijzigt Boek 7 van het Burgerlijk Wetboek door het invoeren van een rechtsvermoeden van werknemerschap bij

Lees artikel
25 juni 2026 Omzetbelasting

Grootboekkaarten volstaan niet voor aftrek voorbelasting

Een bv brengt over de jaren 2014 tot en met 2017 forse bedragen aan voorbelasting in aftrek. Bij een boekenonderzoek blijkt dat zij voor een groot deel van die aftrek geen facturen kan overleggen. De bv verwijst naar haar grootboekkaarten, maar de

Lees artikel
25 juni 2026 Inkomstenbelasting

Geen box 3-vermindering voor niet-bezwaarmakers 2017-2020

Een belastingaanslag waarbij voor de jaren 2017 tot en met 2020 te veel inkomstenbelasting in box 3 is geheven, hoeft niet te worden verminderd als die aanslag definitief is komen vast te staan vóór het zogenoemde Kerstarrest van de

Lees artikel
18 juni 2026 Belastingplan

Voorlopige inhoud Belastingplan 2027

De voorlopige inhoud van het Belastingplan 2027-pakket geeft een eerste blik op de aanstaande wijzigingen. Het pakket Belastingplan 2027 omvat vier wetsvoorstellen, waaronder het Belastingplan 2027 zelf en het wetsvoorstel Overige Fiscale Maatregelen

Lees artikel
18 juni 2026 Civiel recht

Hoge Raad verruimt mogelijkheid om belastingschuld aan te vechten

Een adviseur begeleidt de sanering van een groep vennootschappen. De vennootschappen gaan failliet. De curator stelt de adviseur aansprakelijk voor de schade van de schuldeisers. Die schade bestaat grotendeels uit belastingschulden. De adviseur vindt

Lees artikel
18 juni 2026 Vennootschapsbelasting

Crypto-investering op naam dga niet aftrekbaar bij bv

Een dga sluit een overeenkomst voor de aankoop van cryptotokens. De bv maakt het aankoopbedrag van € 250.000 over. De tokens blijken waardeloos. De bv wil het verlies ten laste van haar resultaat brengen. De inspecteur weigert de afwaardering.

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.