09 maart 2026 — 1 minuut

Groene beleggingen in één jaar tellen niet mee: dat moet je weten!

Forfaitair rendement in Box 3

Kantoor afbeelding

Bij het bepalen van het rendement in box 3 wordt standaard uitgegaan van forfaitaire rendementen. Voor je aangifte inkomstenbelasting over 2025 zijn de forfaits vastgesteld op 1,37% voor banktegoeden, 2,70% voor schulden en 5,88% voor andere bezittingen.

Voor groene beleggingen geldt in 2025 een vrijstelling van € 26.312. Heb je een fiscale partner? Dan is de gezamenlijke vrijstelling € 52.624.

Deze forfaits en vrijstellingen zijn gebaseerd op de waarde op 1 januari 2025, verminderd met eventuele vrijstellingen. Omdat de peildatum op 1 januari 2025 ligt, hoef je in je aangifte IB 2025 geen rekening te houden met groene beleggingen die je na deze datum hebt aangeschaft of verkregen. Deze tellen niet mee bij de berekening van box 3 volgens het forfaitaire rendement.

Of kies voor werkelijk rendement?

Als je werkelijke rendement in 2025 lager is dan het forfaitaire rendement, dan kun je gebruikmaken van de tegenbewijsregeling. Dit houdt in dat je geen belasting betaalt over het forfaitaire rendement, maar enkel over je daadwerkelijke rendement.

De Belastingdienst heeft aangegeven dat je ook voor de berekening van je werkelijke rendement in 2025 geen rekening hoeft te houden met groene beleggingen die je gedurende het jaar hebt gekocht of verkregen.

Let op! Je kunt de tegenbewijsregeling direct toepassen bij het indienen van je aangifte IB 2025. Hiervoor is geen apart OWR-formulier nodig, wat wel het geval was voor de jaren tot en met 2024. 

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

20 augustus 2026 Douane en Accijnzen

Bijbetalen voor duty-free sigaretten

Een man komt vanuit India aan op Schiphol en wordt gecontroleerd door de Douane. Bij de controle ontdekt de Douane dat hij 1.200 sigaretten bij zich heeft. Voor 200 sigaretten krijgt hij een vrijstelling, maar voor de overige 1.000 sigaretten legt de

Lees artikel
20 augustus 2026 Loonbelasting

Geen arbeidskorting meer over bepaalde uitkeringen

Vanaf 1 januari 2027 wijzigen de regels voor het samenvoegen van loon en socialezekerheidsuitkeringen bij de loonheffingen. Deze aanpassing heeft financiële gevolgen voor werknemers die een socialezekerheidsuitkering via hun werkgever

Lees artikel
20 augustus 2026 Inkomstenbelasting

Geen heffingsvrij vermogen bij werkelijk rendement

Een man en vrouw hebben in 2023 uitsluitend bank- en spaartegoeden van in totaal € 229.802. Op deze tegoeden ontvangen zij gedurende het jaar € 1.575 aan rente. De Belastingdienst stelt het belastbaar inkomen uit sparen en beleggen (box 3)

Lees artikel
13 augustus 2026 Omzetbelasting

Lek dak verhindert aftrek

Een ondernemer claimt aftrek van voorbelasting. Een deel van zijn administratie is echter verloren gegaan door lekkage, waardoor hij de geclaimde voorbelasting niet kan onderbouwen. Het verlies van de administratie door lekkage komt volgens de

Lees artikel
13 augustus 2026 Toeslagen

Meer tijd om toeslagen over 2025 aan te vragen

De aanvraagtermijn voor huurtoeslag, zorgtoeslag en kindgebonden budget over 2025 is met vier maanden verlengd. De aanvraagtermijn voor deze toeslagen loopt nu tot en met 31 december 2026. Voorheen was het mogelijk deze toeslagen aan te vragen tot en

Lees artikel
13 augustus 2026 Inkomstenbelasting

Creatief argument tegen box 3 strandt

Een belastingplichtige betoogt dat de box 3-heffing ongeldig is, omdat de wet geen expliciet genietingsmoment bevat. Hij betoogt dat zonder wettelijke bepaling die vastlegt wanneer het inkomen wordt genoten, het niet kan worden belast. De rechtbank

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.