30 januari 2026 — 2 minuten

Belastingrente Vpb uitspraak voor 26 februari 2026: wat moet je weten?

Hoge Raad: Te hoge belastingrente Vpb vastgesteld

Belastingdienst Afbeelding

Op 16 januari 2026 heeft de Hoge Raad kort en krachtig geoordeeld dat de belastingrente die sinds 2022 toegepast wordt op de Vpb-aanslagen, te hoog is. De Hoge Raad stelt dat dit percentage moet aansluiten bij het belastingrentepercentage van andere belastingen.

Voor de periode van januari 2022 tot juni 2023 zou het belastingrentepercentage dan niet 8% maar 4% moeten zijn. Voor de tweede helft van 2023 zou dit percentage in plaats van 8% 6% bedragen.

Massaal bezwaar indienen

Bij de meeste bezwaren tegen de belastingrente op Vpb-aanslagen zijn deze aangemerkt als massaal bezwaar. Dit betekent dat de Belastingdienst niet voor elk bezwaar apart uitspraak doet, maar één collectieve uitspraak voor alle Vpb-bezwaren doet binnen de massaal bezwaarprocedure. De Belastingdienst heeft aangekondigd dat deze uitspraak uiterlijk op 26 februari 2026 zal gebeuren.

Na deze uitspraak past de Belastingdienst binnen zes maanden de beslissing toe op alle massaal bezwaarde Vpb-aanslagen. Je ontvangt hier automatisch bericht over vanuit de Belastingdienst.

Inhoud collectieve uitspraak op bezwaar

Wat precies in de collectieve uitspraak op bezwaar zal staan, is nog onbekend. Volgens informatie op de website van de Belastingdienst lijkt het erop dat zij het advies van de Hoge Raad aanraden voor alle jaren na 2022.

Echter, er zijn twijfels. In de vakliteratuur wordt gesuggereerd dat de Hoge Raad zich mogelijk niet duidelijk heeft uitgesproken over de belastingrente voor de jaren na 2024, waardoor de Belastingdienst dit aspect in de collectieve uitspraak misschien niet behandelt.

Bezwaar maken tegen belastingrente Vpb

Omdat er nog veel onzekerheid is, is het verstandig om binnen zes weken na de datum van de definitieve aanslag bezwaar te maken tegen de belastingrente op de Vpb-aanslag. Voor voorlopige aanslagen is bezwaar maken niet mogelijk; hier moet je een verzoek indienen om de belastingrente te verlagen en daarna bezwaar maken tegen de afwijzing van dat verzoek.

Let op! Heb je een definitieve of voorlopige Vpb-aanslag met belastingrente ontvangen? Neem dan contact op met onze adviseurs voor ondersteuning.

Belastingrente bij andere belastingen

In het oordeel op 16 januari 2026 benadrukte de Hoge Raad ook dat de belastingrente voor andere belastingsoorten (zoals de inkomstenbelasting) niet te hoog is. Momenteel geeft de website van de Belastingdienst aan dat er nog een rechtszaak lopende is over deze kwestie, en de uitkomst van deze proefprocedure zou voorgelegd moeten worden aan de Hoge Raad.

Het blijft onduidelijk of deze weg nog steeds gevolgd wordt of dat de Belastingdienst eerder een collectieve uitspraak op bezwaar doet voor andere belastingsoorten.

Let op! In de vakliteratuur wordt er op gewezen dat het arrest van de Hoge Raad mogelijk geen definitief antwoord biedt voor de belastingrente op andere belastingen vanaf 1 januari 2024. Hoewel een ander oordeel voor deze periode niet waarschijnlijk is, kan niet worden uitgesloten dat hierover nog een proefprocedure aanhangig wordt gemaakt.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

27 augustus 2026 Arbeidsrecht

Black box bedrijfsauto is geen prikklok

Een muskusrattenvanger, sinds 1994 in dienst, staat onder toezicht vanwege lage productie en veel administratietijd. Wanneer signalen binnenkomen dat zijn dienstauto tijdens werktijd vaak bij zijn woning staat, start de werkgever een onderzoek. Black

Lees artikel
27 augustus 2026 Inkomstenbelasting

Gunstiger boetebeleid geldt ook voor oude jaren

Een vrouw doet over 2011 geen aangifte inkomstenbelasting. De inspecteur legt in 2015 een verzuimboete van € 984 op, 20% van het wettelijke maximum. Het boetebeleid schrijft sinds 2014 weliswaar nog maar 7% voor, maar het overgangsrecht

Lees artikel
27 augustus 2026 Inkomstenbelasting

Zonder aangekruist verzoek geen doorschuiving van de verkrijgingsprijs

Een dga overlijdt in 2018 en zijn weduwe verkrijgt alle aandelen in zijn bv. In de aangifte van de erflater staat geen vervreemdingsvoordeel. Volgens de weduwe ligt daarin een impliciet verzoek om doorschuiving besloten. Zij claimt in 2020 een

Lees artikel
20 augustus 2026 Douane en Accijnzen

Bijbetalen voor duty-free sigaretten

Een man komt vanuit India aan op Schiphol en wordt gecontroleerd door de Douane. Bij de controle ontdekt de Douane dat hij 1.200 sigaretten bij zich heeft. Voor 200 sigaretten krijgt hij een vrijstelling, maar voor de overige 1.000 sigaretten legt de

Lees artikel
20 augustus 2026 Loonbelasting

Geen arbeidskorting meer over bepaalde uitkeringen

Vanaf 1 januari 2027 wijzigen de regels voor het samenvoegen van loon en socialezekerheidsuitkeringen bij de loonheffingen. Deze aanpassing heeft financiële gevolgen voor werknemers die een socialezekerheidsuitkering via hun werkgever

Lees artikel
20 augustus 2026 Inkomstenbelasting

Geen heffingsvrij vermogen bij werkelijk rendement

Een man en vrouw hebben in 2023 uitsluitend bank- en spaartegoeden van in totaal € 229.802. Op deze tegoeden ontvangen zij gedurende het jaar € 1.575 aan rente. De Belastingdienst stelt het belastbaar inkomen uit sparen en beleggen (box 3)

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.