12 juni 2025 — 2 minuten

Belastingdienst controleert lage AWF-premie: wat jij moet weten

Awf-premie Uitleg

Belastingdienst

Als werkgever krijg je te maken met de gedifferentieerde premie voor het Algemeen Werkloosheidsfonds (Awf), die uit twee verschillende tarieven bestaat: een hoge en een lage Awf-premie. Je kunt kiezen voor de lage Awf-premie, maar dan moet je wel aan bepaalde voorwaarden voldoen. Als je hier niet aan voldoet, ben je verplicht de hoge Awf-premie te betalen. Deze voorwaarden zijn gericht op het beschermen van vaste contracten en het beperken van flexibele arbeidsovereenkomsten.

Let op! Het verschil tussen de hoge en lage Awf-premie is 5%. Voor 2025 bedraagt de lage Awf-premie 2,74% en de hoge Awf-premie 7,74%.

Herziening van de Awf-premie

Je bent verplicht om de lage Awf-premie om te zetten naar de hoge Awf-premie als de dienstbetrekking van een werknemer binnen 2 maanden na diens indiensttreding eindigt.

Daarnaast moet je ook de premie herzien naar de hoge Awf-premie als een werknemer in een kalenderjaar meer dan 30% over zijn contracturen heen gaat, bijvoorbeeld door overwerk. Let op: tot en met 2024 geldt dit alleen als de contracturen 35 of meer uur per week zijn. Vanaf 2025 geldt deze uitzondering voor werknemers met meer dan 30 contracturen per week.

Informatie van de Belastingdienst

Op 5 juni 2025 heeft de Belastingdienst aan verschillende werkgevers een brief verstuurd. In deze brief geeft de Belastingdienst aan dat zij denken dat je de lage Awf-premie voor één of meerdere werknemers moet herzien en omzetten naar de hoge Awf-premie.

Let op! Er zijn twee soorten brieven: eentje voor werkgevers wiens werknemers hun dienstverband binnen 2 maanden na hun indiensttreding beëindigden, en eentje voor werkgevers die te maken hebben met werknemers die meer dan 30% extra uren gewerkt hebben.

Wat te Doen?

Als je een dergelijke brief hebt ontvangen en je hebt de lage Awf-premie al aangepast voor de betreffende werknemer(s), dan hoef je verder niets te doen.

Als je echter constateert dat je de lage Awf-premie wél moet herzien, moet je de aangiftetijdvakken aanpassen waarin je de lage Awf-premie hebt toegepast.

Tip! In de brief vind je een handig stappenplan dat je helpt bepalen of de lage Awf-premie herzien moet worden. Daarnaast ontvang je uitleg over hoe je de aangiftetijdvakken kunt corrigeren.

Als je denkt dat het niet nodig is om de lage Awf-premie te herzien, stuur dan binnen 3 weken na 5 juni 2025 een e-mail met jouw motivatie naar pdww@belastingdienst.nl. Een brief kan ook, stuur deze dan naar de Belastingdienst, Postbus 8738, 4820 BA Breda.

Heb je Vragen?

Heb je een brief ontvangen over de herziening van de lage Awf-premie van de Belastingdienst? Neem dan gerust contact op met een van onze adviseurs voor verdere informatie en advies.

Recent nieuws

Ontdek meer actuele inzichten en praktische updates van Cooster.

22 oktober 2026 Formeel recht

Rechter mag een te late machtiging negeren

Een adviesbureau dient op 22 juli 2024 hoger beroep in tegen een naheffing van de belasting van personenauto's en motorrijwielen (bpm). Het adviesbureau stuurt een machtiging mee die al ruim drie jaar oud is. Het hof vraagt een machtiging van hooguit

Lees artikel
22 oktober 2026 Inkomstenbelasting

Vordering op kind geen banktegoed voor box 3

Een vrouw geeft in haar aangifte een aanzienlijk bedrag aan bezittingen aan, waaronder hypothecaire geldleningen aan haar kinderen. De inspecteur merkt deze aan als overige bezittingen, wat leidt tot een geschil over de juiste

Lees artikel
22 oktober 2026 Loonbelasting

Stichting verantwoordelijk voor loonbelasting van verpacht restaurant

Een stichting huurt een pand waarin een restaurant is gevestigd. Op papier is het restaurant verpacht aan verschillende vennootschappen, waaronder een Engelse onderneming en een Nederlandse bv. Volgens de stichting zijn deze pachters verantwoordelijk

Lees artikel
15 oktober 2026 Loonbelasting

Grenzen aan herstel ambtelijk verzuim gebruikelijk loon via LB

Een broer en zijn zus bezitten in 2020 ieder de helft van de aandelen in een bv. De zus verricht werkzaamheden voor de bv via haar eenmanszaak. De broer is dga en verricht zijn werkzaamheden voor de bv deels in loondienst en deels via zijn

Lees artikel
15 oktober 2026 Vennootschapsbelasting

Cashbonus ipv aandelenrechten: mag een voorziening?

Vijf werknemers krijgen van de Franse moedervennootschap van hun werkgever voorwaardelijke rechten op aandelen. Zij ontvangen die aandelen alleen als zij na vier jaar nog in dienst zijn én aan bepaalde prestatiedoelen voldoen. Voordat de

Lees artikel
15 oktober 2026 Inkomstenbelasting

Uitkeringen lijfrente terecht in box 1

Een man ontvangt uitkeringen uit meerdere lijfrenteverzekeringen. De inspecteur belast deze bedragen in box 1, wat leidt tot een geschil over de juiste fiscale behandeling. De man had een 'Hoogrentende Spaarpot Polis' en twee andere verzekeringen met

Lees artikel

Blijf op de hoogte

Wil je altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws omtrent financiën en accountancy?
Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief en mis niets.

Aanmelden nieuwsbrief

Wilt u onze nieuwsbrief niet meer ontvangen? dan kunt u zich hier uitschrijven.